Mnogi pušači shvataju koliko je pušenje nezdravo, ali im je teško da ostave cigarete. Sa druge strane, oni koji bi inače nastavili da puše ne znaju da postoje bolje alternative pušenju cigareta, koje značajno smanjuju rizik od razvoja zdravstvenih problema.
U ovom ćemo članku raspravljati o korisnim savjetima i metodama za odvikavanje od pušenja u korist manje štetnih opcija. Čitajte dalje i saznajte više o tome kako možete biti korak bliže vođenju boljeg načina života.
Koje su opasnosti od pušenja i zašto biste trebali prestati
Pušenje je postalo značajan javnozdravstveni problem. Opasnosti pušenja su brojne i dalekosežne. Od raka pluća, hroničnog bronhitisa i emfizema do srčanih bolesti, moždanog udara i prerane smrti, i očito je da pušenje može uništiti nečije zdravlje.
Prestankom pušenja pojedinci mogu smanjiti rizik od ozbiljnih zdravstvenih problema i zaštititi ljude oko sebe od štetnih učinaka pasivnog pušenja.
Kako se zauvijek odreći loše navike
• Postavite realne ciljeve: To može značiti postavljanje manjih ciljeva, poput smanjenja dnevne potrošnje cigareta ili polaganog smanjivanja drugih aktivnosti povezanih s pušenjem (npr. pijenje alkohola). Stvaranje dostižnih ciljeva može vas motivirati, a istodobno dati nešto konkretno na čemu možete raditi.
• Pronađite alternative: Ako ne želite da se odreknete nikotinskih proizvoda, dostupne su brojne alternative koje su bolji izbor od nastavka pušenja cigareta; to uključuje proizvode koji zagrijavaju duhan, zamjensku nikotinsku terapiju kao što su žvakaće gume i flasteri, ili elektronske cigarete. Proizvodi koji zagrijavaju duhan primjerice nude poznat osjećaj i okus, ali bez katrana i drugih štetnih tvari koji se nalaze u duhanskom dimu, koji nastaje kao produkt sagorijevanja duhana. Elektronske cigarete također funkcionišu na principu zagrijavanja, ali ne duhana već tečnosti koja može ali ne mora sadržati nikotin. Nikotinski flasteri otpuštaju male doze nikotina koje mogu pomoći u prevladavanju simptoma odvikavanja. Zajedničko svima je da ne emituju duhanski dim, dokazan uzročnik oboljenja povezanih s pušenjem. Oslobađamo se zadimljenih prostorija, neugodnih mirisa duhanskog dima na koži, kosi, rukama, namještaju, vozilu, što je i higijenski benefit koji se ne smije zanemariti.
• Obratite se za podršku: prestanak pušenja može biti zastrašujući, ali ne morate to učiniti sami. Obratite se porodici i prijateljima ili se obratite porodičnom liječniku koji će vam pomoći da ostanete motivirani tokom cijelog procesa odvikavanja.
Slijedeći ove savjete, trebalo bi vam biti lakše riješiti se svoje navike. Najbolji izbor za svakog pušača je da ostavi duhan i nikotin u potpunosti. Za one koji bi inače nastavili da puše zdravije alternative mogu poboljšati dobrobit bez žrtvovanja užitka. Uz trud i predanost, prestanak pušenja može vam pomoći da živite zdravije i duže.