Politika

Stevanović o Bećiroviću i Čengiću: To ne rade ozbiljni političari

"Te stvari se ne rade na ovaj način, to ne rade ozbiljni političari. Ovo radi neko drugi", kazao je za BHT1 uživo Dragan Stevanović, član Socijaldemokratske partije Bosne i Hercegovine (SDP BiH).

Tim je riječima dopredsjedavajući Gradskog vijeća Sarajeva komentirao odsustvo Denisa Bećirovića i Irfana Čengića, potpredsjednika i generalnog sekretara stranke, sa nedavnog Kongresa SDP-a u Sarajevu.

Kao razloge iz SDP-a navode godišnje odmore, ali i način na koji je Kongres sazvan.

Obavezan Kongres

„Po statutu Socijaldemokratske partije obaveza je da nakon Općih izbora bude sazvan Kongres partije i da se analiziraju rezultati te donesu odluke.

Svaki organ koji to ne bi ispoštovao djelovao bi protustatutarno i to zna i Glavni odbor koji je morao sazvati ovaj Kongres. Nije ga sazvao po nekoj slobodnoj procjeni nego po statutarnoj obavezi.

Održan je upravo da zadovolji tu statutarnu obavezu, ali da nije dovoljno kvalitetno pripremljen kao jedan od najvećih skupova ove stranke unutar perioda od četiri godine.

Odgovornost stoji na Glavnom odboru koji je sazivač Kongresa i kojem je na istom bilo prilično zamjerki za njegov nerad. Imam običaj da kažem da autoritativne lidere na bilo kojem nivou, pa i u partiji, ne prave lideri, nego prave organi koji se poltronski ponašaju i ne rade. To se u ovom slučaju desilo i Socijaldemokratskoj partiji Bosne i Hercegovine“, kazao je Stevanović.

Za ilustraciju, unutar četiri godine, Stevanović navodi da se Glavni odbor sastajao vrlo malo i da se ne sjeća ozbiljnijih rasprava te da su zbog toga zamrli oblici rada.

„Ne sjećam se nekih ozbiljnijih rasprava, zamrli su mu oblici rada jer nisu uvažavana njihova mišljenja. Dugo nema predsjednika Glavnog odbora nakon ostavke Saše Magazinovića.

Većina je odlučila

To su sve neke stvari koje su neki delegati kazali članovima Glavnog odbora i zatražili od istih da svoj metod i način rada u ovom periodu, pa sve do izbora novog Glavnog odbora, mijenjaju, što se nadam da će se vrlo brzo desiti“, kaže on.

Velika je diskusija unutar Socijaldemokratske partije da li u ovom momentu stranka ima organizacione snage da provede kvalitetne izbore.

„Da izbore provedu, a da nam se ne ponovi ona situacija s čuvenim Delićem i svim ostalim, jer mi smo demokratična partija i izbori su za jednog predsjednika, odnosno jedan čovjek – jedan glas.

Nažalost, preovladavalo je mišljenje među delegatima Kongresa da bi to sad bilo kontraproduktivno, da nismo toliko dobro organizaciono pripremljeni i da bi nas odvuklo od suštinskih pitanja djelovanja SDP-a u vlasti. Ja i nekolicina delegata, nismo bili takvog mišljenja, pa smo to i kazali.

Većina je odlučila ono što je odlučila. Samim tim nije suspendovan Statut, niti su izvršene neke izmjene istog, nego je došlo do zaključka da se izbori trebaju prolongirati za nekih godinu“, ističe Stevanović.

Nije siguran da li postoje personalna ili bilo kakva neslaganja u SDP-u.

„Ne znam da li postoje struje. Što se mene tiče na Kongres je došlo oko 590 delegata od 600 i nešto. Nije 40-ak, ali eto među njima se ističu Denis Bećirović i Irfan Čengić.

Treba ih pitati

Treba ih pitati zašto nisu došli. Velika je politička greška za potpredsjednika Socijaldemokratske partije, člana Predsjedništva BiH kojeg je iznjedrio SDP, člana Glavnog odbora, imao ili nemao primjedbi na postojeći kongres i odluke, da ne prisustvuje toj sjednici. Ne znam zašto nije došao, treba pitati Bećirovića.

Što se mene tiče kao nekog ko je član SDP-a, njemu na dušu. Mi smo uložili u Denisa Bećirovića kao aktivistu u SDP-u da bude izabran. Očekujem da on pored toga što je član Predsjedništva BiH, podržava i svoju političku partiju koja ga je iznjedrila i kandidovala, ali o tom po tom.

Što se tiče mog druga Irfana Čengića on je izvrstan zastupnik SDP-a i daj Bože da imamo više takvih zastupnika SDP-a na svim nivoima na kojima je bio angažiran. Istina, uvijek je bio, osim u ovom zadnjem ciklusu izbora, u priviligovanom položaju da bude izabran kao zastupnik.

Ovaj put je bio na malo lošijem mjestu, ali zahvaljujući svom kvalitetu, sposobnostima i dobrom lobiranju unutar SDP-a i van, izabran je, i sve što ima da kaže treba da kaže na Kongresu, a svoja lična neslaganja ili amonizitete sa predsjednikom, sa bilo kim u SDP-u, to treba da raspravi u četiri oka, a ne preko društvenih mreža i sa distance. To je jedina moja zamjerka“, kaže Stevanović.

Nikšić ostaje na čelu partije

Nermin Nikšić ostaje predsjednik SDP-a još najmanje do kraja naredne godine. Tako je odlučeno na Kongresu stranke prije dva dana.

Kongres je donio i niz izmjena koje se tiču organizacije i budućeg djelovanja. Stevanović smatra da treba pooštriti kriterije samog izbora.

„Ne znam ko će naslijediti Nikšića. Što se mene lično tiče, kao starijeg člana SDP-a, ja sam na stanovištu da prvo moramo napraviti vrlo precizne kriterijume ko se to može kandidirati.

Da nam se ne desi da čovjek koji je promijenio tri partije i koji je dvije godine u SDP-u bude kandidat za predsjednika partije. Lobirat ću za nekoga srednjih godina, za nekoga ko je dugo u ovo partiji, ali i ko nije dosad bio na političkim funkcijama u SDP-u.

Mislim da su i Denis Bećirović i Irfan Čengić kao i Helez koji se pominju kao kandidati, a da ne govorim drugi, već jednim dijelom, unutar SDP-a služili tim funkcijama, stoga treba osvježiti strukturu s tim da kadrovima treba ponuditi da obnašaju dužnost u izvršnoj vlasti“, poručio je Stvanović, između ostalog, u razgovoru za BHRT.