AKUTNI ILI HRONIČNI

7 praktičnih savjeta kako olakšati probleme sa kašljem

Kašalj se može podijeliti i na suhi i mokri
FOTO: Unsplash

Kašalj je jedan od najčešćih simptoma zbog kojih se oboljeli odlučuju obratiti doktoru. U mnogim slučajevima kašljanje je sasvim normalno, to je prirodan mehanizam kojim se iz dišnog sistema izbacuje sekret, prašina i druge čestice koje mogu izazvati iritaciju. Međutim, kašalj koji duže traje može biti simptom mnogih zdravstvenih stanja. Prema trajanju se dijeli na akutni, koji obično traje do tri sedmice, i hronični, kakvim se smatra kašalj koji traje više od osam sedmica.

Kašalj se može podijeliti i na suhi i mokri. Suhi ili neproduktivni kašalj je onaj kod kojeg nije prisutan sekret, a javlja se kao posljedica infekcije gornjih dišnih puteva, uključujući prehladu ili gripu, ili iritacije u dišnom traktu. Kod mokrog ili produktivnog kašlja je prisutan sekret, koji se kašljanjem izbacuje iz pluća, a takav kašalj može biti posljedica prehlade, gripe, upale pluća, akutnog ili hroničnog bronhitisa, hronične opstruktivne bolesti pluća ili astme.

Neovisno o tome o kojoj je vrsti kašlja riječ, ona može izazvati neugodnost i otežati vam svakodnevicu, zato pogledajte nekoliko savjeta uz koje si možete olakšati onda kada vas muči kašalj. Samo zapamtite - kašalj je neugodan, no vrlo koristan i zato ga ne treba suzbijati, posebno kada se radi o produktivnom kašlju.

Koristite ovlaživač zraka

Suhi zrak u zatvorenom prostoru može pojačati kašalj, naročito noću, pa se preporučuje održavanje vlažnog okruženja u kojem boravi osoba koja kašlje. Ovlaživač pomaže u održavanju poželjne razine vlage u zraku, a to može utjecati na razrjeđivanje sekreta prisutnog u respiratornom traktu. Razrijeđeni sekret se lakše iskašljava, odnosno izbacuje iz tijela, što pomože ubrzati oporavak. Dakle, ovlaživač je praktična pomoć kod produktivnog kašlja, no budući da doprinosi vlaženju sluznice, može pomoći i kod ublažavanja suhog kašlja.

Priuštite sebi vrući tuš ili se inhalirajte

Slično djelovanje ima vrući tuš ili topla (parna) kupka. Vodena para i u ovom slučaju utječe na povećanje količine vlage u tijelu i pomaže razrijediti sekret te olakšava iskašljavanje. Kao alternativu, možete se odlučiti za inhalaciju - zagrijte vodu u velikoj posudi, po želji dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja, i zatim nagnite glavu nad posudu te se pokrijte peškirom kako biste što više pare usmjerili prema svojim dišnim putevima. Osim što pomaže kod kašlja, ova metoda će pomoći i u slučaju da se mučite sa začepljenim nosom.

Grgljajte slanu vodu

Ova metoda se nekima čini prejednostavna da bi uopće djelovala, no ispiranje grla zasoljenom vodom zaista može pomoći u smirivanju grlobolje i razrjeđivanju sekreta. Kako biste pripremili otopinu, pomiješajte pola kašiičice soli s dva decilitra vode, a grgljate više puta dnevno po nekoliko sekundi. Samo se potrudite da otopinu ne progutate.

Povećajte unos vitamina C

Vitamin C je jedan od najvažnijih nutrijenata kad je u pitanju održavanje ravnoteže imuniteta, a u ovom je kontekstu važan jer jači imunitet znači i uspješniji odgovor na infekciju te brži proces oporavka. Iako mnogi tokom prehlade povećaju konzumaciju limuna, treba imati da umu i da su mnoge druge namirnice bogate upravo vitaminom C, poput narandži, bobičastog voća, brokule, karfiola ili kupusa.

Jedite ananas

Ananas se možda čini kao neuobičajen lijek za umirivanje kašlja, no dobro je znati da sadrži enzim bromelain. Iako ne postoji mnogo dokaza za to, neki od njih upućuju da ovaj enzim - koji se može naći u stabljici i plodu ananasa - može pomoći u ublažavanju kašlja. Kako biste unijeli dovoljnu količinu, preporučuje se da triput dnevno pojedete krišku ananasa ili popijete decilitar svježeg soka od ananasa.

Popijte biljni čaj

Vjerojatno već znate da je čaj od đumbira poznat po svojim zdravstvenim dobrobitima pa možda u vrijeme kada ste prehlađeni pijete upravo njega, ili možda birate one čajeve koji vam najviše odgovaraju okusom, poput kamilice ili mente. Međutim, isplati se isprobati i druge vrste biljnih čajeva za koje je dokazano da imaju protuupalna i antioksidativna svojstva. Dobar su primjer čajevi od korijena bijelog sljeza ili timijana.

Listovi i korijen biljke bijelog sljeza se od davnina koriste za liječenje upale grla i ublažavanje kašlja, a značajno je da korijen bijelog sljeza također sadrži biljnu sluz koja u grlu stvara zaštitni film i tako umiruje nadraženost. S druge strane, za listove timijana je važno da sadrže spojeve koji se nazivaju flavonoidi i koji smanjuju upalu, ali i opuštaju mišiće grla uključene u kašljanje.

Izaberite biljni sirup

Biljni sirupi su još jedan način da iskoristite najbolje od ljekovitog bilja. No, kako nije svaki kašalj isti, tako treba i pažljivo izabrati onaj sirup koji će vam najviše pomoći.