Politika

Odbor za vanjsku politiku EP-a usvojio izvještaj o BiH: Dva su ključna izazova

Odbor za vanjsku politiku Evropskog parlamenta usvojio je danas izvještaj o BiH, javio je Paulo Rangel, izvjestilac EP-a za BiH

"Odbor je danas sa 44 za, 8 protiv i 5 suzdržanih usvojio izvještaj o Bosni i Hercegovini, čiji sam ja stalni izvjestitelj. Posebno relevantne vijesti u kontekstu rata u Evropi", naveo je Rangel.

On je dalje naveo da se BiH suočava s dva velika izazova koji je dovode u institucionalni ćorsokak.

"Secesionistički akti i retorika rukovodstva Republike Srpske i zastoj u pregovorima o Izbornom zakonu, koji mora poštovati evropsku i ustavnu jurisprudenciju.

Blokade sprečavaju zemlju da se fokusira na ključne reforme koje zahtijevaju 14 prioriteta koje je postavila Evropska komisija. Ima dosta posla. Podržavamo i vjerujemo u evropsku budućnost BiH, koja će donijeti mir i prosperitet svim njenim građanima!", napisao je Rangel.

Stalni izvjestilac EP o Bosni i Hercegovini ocjenjuje da ovaj izvještaj dolazi u ključnom trenutku kako za zemlju tako i za Evropu.

"Izvještaj će potvrditi podršku Parlamenta evropskoj budućnosti BiH, dok će se baviti glavnim izazovima sa kojima se zemlja suočava, odnosno eskalacijom destabilizujućih aktivnosti i blokiranjem državnih institucija i odlukama," kazao je Rangel.

Po njegovim riječima, ovi izazovi ugrožavaju jedinstvo, suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine i stoje na putu ključnim reformama koje su potrebne da bi BiH napredovala na svom evropskom putu, a to su izborne i ustavne reforme i ispunjenje 14 ključnih prioriteta.

U izglasanom izvještaju, evropski zastupinici poručuju da je tempo pristupanja EU određen pravilnim funkcionisanjem demokratskih institucija, zasnovanih na vladavini prava, dobrom upravljanju i osnovnim pravima.

Stoga se poziva BiH da napreduje u ostvarivanju 14 ključnih prioriteta vraćanjem nezavisnosti pravosuđa, jačanjem vladavine prava, intenziviranjem borbe protiv korupcije i organiziranog kriminala, osiguravanjem slobode medija i povoljnog okruženja za civilno društvo i zaštitu ranjivih grupa.

Takođe se upozorava da evropska budućnost BiH zavisi od održivog mira i istinskog pomirenja, što garantuje njen demokratski, inkluzivan i multietnički karakter; poziva BiH da ubrza efikasno i nepristrasno procesuiranje ratnih zločina u skladu sa revidiranom nacionalnom strategijom procesuiranja ratnih zločina, prenosi RSE.

U izvještaju se pozivaju vlasti BiH da preokrenu trend nazadovanja u usklađivanju sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom EU, posebno u pogledu provedbe sankcija protiv Rusije i Bjelorusije nakon invazije na Ukrajinu. BiH se poziva da ojača dobrosusjedske odnose.

Inače, izvještaj koji je izglasan na spljnopolitčkom komitetu će se kasnije u toku ove godine pojaviti na plenarnoj sjednici EP kada će dobiti i konačnu verziju Rezolucije Evropskog parlamenta.