Svijet

Kina predstavila svoje novo oružje: ” Ovo je veliki udarac za SAD, oni će potonuti u močvaru indo-pacifičke regije”

Kina je jutros porinula svoj treći i najnapredniji nosač aviona dok Peking nastoji parirati američkoj mornarici kao najdominantnijoj pomorskoj sili svijeta.

Nosač, s istisninom od 80.000 tona, veći je od britanskog vodećeg broda HMS Queen Elizabeth i prvi je kineski nosač s elektromagnetskim sistemom za izbacivanje i presretanje za polijetanje i slijetanje aviona. Ovaj sistem, koji je već u razvoju na američkim nosačima, smanjuje oslanjanje na žice koje se tradicionalno koriste za polijetanje i slijetanje aviona.

Nešto prije podneva brod, nazvan po jugoistočnoj pokrajini Fujian, porinut je s bocom šampanjca razbijenom o trup. Fujian, okićen šarenim vrpcama, zatrubio je i polako isplovio iz doka u državnom brodogradilištu Jiangnan u Šangaju.

Vatromet je pucao, a vodeni mlaznici prskali su po palubi broda, na kojem je istaknut politički slogan, zavjet da će izgraditi ratnu mornaricu svjetske klase kako je želio predsjednik Xi. Nosač aviona će proći testove i probe na moru prije nego što uđe u službu, vjerovatno za jednu do dvije godine.

Xu Qiliang, potpredsjednik centralne vojne komisije vladajuće stranke i član političkog biroa stranke, nazočio je svečanosti. Kina sada ima više nosača aviona od bilo koje druge zemlje osim SAD-a, koji ih ima 11. Međutim, Peking nastoji smanjiti jaz s planovima da ima najmanje šest nosača do 2035. godine.

Shao Yongling, kineska vojna stručnjakinja, rekla je da će Fujian oslabiti američko vojno odvraćanje od Kine, u vrijeme kada rastu napetosti između Washingtona i Pekinga oko suvereniteta Tajvana i pomorskih zahtjeva u Južnom kineskom mor, piše The Times.

Pentagon neće imati više od dvije udarne grupe nosača u blizini Kine, koje će biti brojčano nadjačane kada kineska mornarica bude imala tri nosača, tvrdi Shao.

"Kada budemo imali tri udarne grupe nosača, to bi pomoglo da se prekine raspoređivanje američke vojske oko Kine i njeno odvraćanje vatrenom moći", rekla je na svom vojnom blogu.

Lansiranje Fujiana je "snažan udar protiv američke indo-pacifičke strategije", rekla je Shao. "Ako SAD ne promijene smjer, SAD će, a ne Kina, potonuti u močvaru u indo-pacifičkoj regiji."

Fujian je prvi domaći nosač aviona u zemlji. Prvi, Liaoning, preuređen je nosač klase Kuznjecov iz sovjetskog doba, a drugi, Shandong, ima dizajn sličan onom Liaoninga.

Dok prva dva kineska nosača imaju "sistem za skijaške skokove", Fujian - poput nosača američke mornarice Gerald R Ford klase - ima učinkovitiji i izdržljiviji sistem elektromagnetskog katapulta. Vjeruje se da ima integrirani električni pogonski sistem, dok su prva dva nosača u zemlji na konvencionalni pogon.