Ekonomija

Istraživanje sa 750 vodećih poslovnjaka donosi crnu prognozu: Dolazi velika kriza, evo kada i zašto

Gotovo dvije trećine poslovnih čelnika očekuje globalnu recesiju u sljedećih 12 do 18 mjeseci zbog ruskog rata u Ukrajini, pokazuje veliko istraživanje istraživanja. Većina izvršnih direktora strahuje da se ekonomski pad nazire ili da već pogađa zemlje širom svijeta, prenosi Daily Mail.

Istraživanje pokazuju i kako će rat nastaviti pogađati firme i radnike u cijelom svijetu. Mnogi su zabrinuti da bi ih recesija još jače mogla pogoditi i zbog stalnih kibernetičkih napada koje organizira Rusija i Vladimir Putin.

Joe Biden je pokušao umanjiti opasnost od recesije rekavši da ona "nije neizbježna" unatoč upozorenjima ekonomista. Predsjednik je umjesto toga preusmjerio fokus na mentalno zdravlje Amerikanaca i sugerirao da su ljudi osjećaju loše zbog pandemije.

Ranije ove sedmice objavljeno je kako su se kamatne stope u SAD povećale za 0,75 posto. Taj je potez izazvao turbulentnu sedmicu na Wall Streetu jer je barza s neizvjesnošću reagirala na drastičnu mjeru.

Istraživanje neprofitne organizacije Conference Board objavljeno u petak pokazalo je da čak 60 posto izvršnih direktora širom svijeta očekuje da će njihova područja poslovanja pasti u recesiju ili smatraju da ih je ona već pogodila. Smatraju kako će se recesija dogoditi do kraja 2023. ili ranije.

Studija u kojoj je intervjuirano 750 izvršnih direktora velikih kompanija, pokazuje ogroman pomak u odnosu na godinu dana ranije kada je samo 22 posto očekivalo ekonomski pad.

Ilham Kadri, izvršni direktor firme Solvay SA, proizvođača hemikalija sa sjedištem u Briselu, rekao je kako "moraju biti spremni za teža vremena."

Izvršni direktor kompanije Johnson Controls, George Oliver, dodao je: "Svaki put kada vidite troškove energije i utjecaj koji ima na cijenu robe i transporta, to su temelji koji su s ekonomskog gledišta važni."

Većina šefova strahuje da će veće cijene energije imati ogroman učinak na njihovo poslovanje, s povećanjem troškova prijevoza koji će povećati cijenu robe. Neki su već smanjili zapošljavanje kako bi se pripremili za turbulentno razdoblje, uključujući Facebookovu matičnu tvrtku Meta.

"Historijski visoke cijene energije, problemi u opskrbi supermarketa, povećani geopolitički rizici i narušavanje povjerenja potrošača - sve su to pritisci na globalni rast. Povrh svega, tu je još i karantin u Kini i rat u Ukrajini", rekla je glavna ekonomistica u Conference Boardu, Dana Peterson pa dodala:

"Ovi problemi, zajedno s restriktivnim odlukama o monetarnoj i fiskalnoj politici, potiču očekivanja recesije. Gotovo 8 od 10 izvršnih direktora očekuju da će njihova primarna regija poslovanja biti u recesiji unutar 12 do 18 mjeseci, ako već ona i nije u toku."