Američka ekonomija ponovo bilježi smanjenje u posljednja tri mjeseca, što je nezvanično signaliziralo početak recesije, javlja Guardian.
Ministarstvo trgovine objavilo je u četvrtak da je bruto domaći proizvod (BDP) opao po godišnjoj stopi od 0,9% u drugom kvartalu nakon pada po godišnjoj stopi od 1,6% u prva tri mjeseca.
Loše vijesti bit će veliki udarac za Bidenovu administraciju dok se priprema za tešku sezonu izbora na sredini mandata. Zvaničnici Bijele kuće pokušali su suzbiti razgovore o recesiji, tvrdeći da su mnogi dijelovi ekonomije i dalje jaki.
Stopa rasta je u značajnom kontrastu sa snažnim godišnjim povećanjem BDP-a od 6,9% zabilježenim u posljednjem kvartalu 2021. godine kada se ekonomija oporavila nakon Covida.
Dvije četvrtine negativnog rasta BDP-a široko se smatraju signalom da je privreda otišla u recesiju. Ali Nacionalni biro za ekonomska istraživanja (NBER) je zvanični arbitar kada recesije počinju i kada se završavaju. Iako će brojke o BDP-u igrati u konačnoj presudi NBER-a, on također razmatra širi spektar ekonomskih faktora, uključujući tržište rada, i malo je vjerovatno da će uskoro donijeti odluku.
U međuvremenu, pritisak na Bidenovu administraciju ostaje. Istraživanja o povjerenju potrošača padaju kako strahovi od recesije rastu, a sveukupni i ekonomski brojevi anketa Joea Bidena trenutno su na najnižim razinama njegovog predsjedništva.
Najnoviji podaci o BDP-u došli su dan nakon što su Federalne rezerve objavile još jedno povećanje od tri četvrtine procentnog poena svojih referentnih kamatnih stopa dok se bore da ukrote inflaciju.
Cijene su rasle po godišnjoj stopi od 9,1% u godini do juna, podstaknute rastućim troškovima goriva, hrane i skloništa.
Dok su dijelovi američke ekonomije i dalje jaki – ponajprije tržište rada – pandemija Covida nastavlja da pravi haos s globalnim zalihama, a rat u Ukrajini je podigao cijene energenata.
Zbunjujući ekonomski izgledi pokrenuli su rasprodaje na berzama širom svijeta i naveli neke ekonomiste da predviđaju da dolazi recesija. Gotovo 70% vodećih akademskih ekonomista koje je prošlog mjeseca anketirao Financial Times predviđa da će američka ekonomija iduće godine pasti u recesiju.
Predsjednik FED-a Jerome Powell izjavio je u srijedu da ne vjeruje da su SAD trenutno u recesiji. Ali on je rekao da je FED spreman nastaviti podizati stope kako bi vratio cijene i da je neizbježno da će takav potez usporiti ekonomiju i uticati na tržište rada. “Stabilnost cijena je ono zbog čega funkcionira čitava ekonomija”, rekao je Powell.