Svijet

Prelomni trenutak rata: Da li će Izrael poslati Ukrajini oružje koje može sve preokrenuti?

Po prvi put od početka rata u Ukrajini 24. februara ovde godine, Izrael je nagovijestio da bi mogao da isporuči Ukrajini oružje. Ovakav potez, koji su izraelske vlasti osam mjeseci izbjegavale, uzrokovan je činjenicom da Rusija u posljednje vrijeme napada Ukrajinu iranskim dronovima kamikazama. Vladimir Zelenskij više puta je apelovao na Izrael da pomogne njegovoj zemlji. A ukoliko Izrael isporuči čuveni PVO sistem "Željezna kupola", to bi moglo da dovede do velike prekretnice u ratu.

Izraelski ministar za dijasporu Nahman Šai sugerisao je da bi Izrel mogao da počne da isporučuje oružje Ukrajini. I to ubrzo nakon što je postalo jasno da Iran isporučuje oružje Rusiji.

„Jutros je objavljeno da Iran šalje balističke rakete Rusiji. Nema više nikakve dileme gdje bi Izrael trebalo da stoji u ovom krvavom ratu“, napisao je on na zvaničnom Twitter nalogu.

Na njegove riječi prvo je reagovao bivši predsednik Rusije Dmitrij Medvedev. On je istakao da bi ovakav potez Izraela doveo do potpunog uništenja odnosa sa Rusijom.

Željezna kupola kao odgovor na iranske dronove samoubice

Izrael je na ovakav korak, o kom još nije donijeta konačna odluka, podstaknut isporukom oružja koja je u Rusiju stigla iz Irana.

Vijest o upotrebi iranskih dronova stigla je neposredno nakon početka granatiranja glavnog grada Ukrajine. I to od strane građana Kijeva, koji su tada tvrdili da su vidjeli dronove kako nadlijeću iznad njihovih domova.

Informaciju je ubrzo potvrdio i savjetnik ukrajinskog ministra spoljnih poslova Anton Geraščenk. On je istakao da su dronovi upotrebljeni specijalno za napad na glavni grad Ukrajine.

Ovo je drugi put da su iranski dronovi iskorišteni na teritoriji Ukrajine. Prije nekoliko mjeseci se pojavila informacija da ih je Rusija kupila od Irana.

Iranske bespilotne letelice su relativno male i lete na veoma maloj visini. To otežava ukrajinskim sistemima protivzračne odbrane da ih otkriju.

Za razliku od većine oružja, ovi dronovi takođe mogu da se isključe ili da prekinu misiju u bilo kom trenutku. Mogu i da se ponovo prebace na drugu metu u zavisnosti od toga šta operater komanduje.

Ovo ima za cilj da osigura da udari budu precizni i da se mogu prekinuti u posljednjem trenutku ako postoji rizik da će ugroziti civile ili imovinu u blizini.

Kamikaza dron koristi GPS koordinate i video u realnom vremenu za „precizno ciljanje sa niskim kolateralnim efektima“.

Lansira se iz cijevi i njegova mala veličina mu omogućava da poleti sa raznih vazdušnih, morskih i zemaljskih platformi.

Ovi dronovi kamikaze mogu nositi bojevu glavu tešku do 36 kilograma, a mogu se lansirati iz vojnih kamiona.

Prije trenutne široke upotrebe dronova kamikaza, Rusija je prošlog mjeseca izvršila test. Pogođena je vučena haubica M777 155 mm koju su isporučile Sjedinjene Američke Države.

Zelenskij traži vojnu pomoć Izraela

Ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenskij praktično od početka rata od Izraela traži vojnu pomoć. Više puta je isticao da je šokiran što Izrael nije pomogao Ukrajini isporukom oružja.

„Ne razumijem šta se dogodilo sa Izraelom, šokiran sam. Izrael nam nije dao ništa, nula. Razumijem da treba da brane svoju teritoriju, ali sam saznao iz naših obaveštajnih podataka da Izrael zapravo snabdijeva odbrambenim sistemima druge zemlje“, kazao je nedavno Zelenskij.

Ono što Zelenskij zapravo želi od Izraela je sistem protivzračne odbrane poznat pod imenom „Željezna kupola“. Reč je o mobilnom PVO sistemu za sve vremenske uslove koji su razvili kompanija Rafael Advanced Defense Systems i izraelska aviosvemirska industrija. Sistem je dizajniran da presreće i uništava rakete kratkog dometa i artiljerijske granate ispaljene sa udaljenosti od 4 kilometara do 70 metara.

Od 2011. do 2021. godine SAD su doprinjele sa ukupno 1,6 milijardi američkih dolara odbrambenom sistemu „Željezne kupole“, dok je još milijardu dolara odborio američki Kongres 2022. godine.

Nebo iznad Izraela već deset godina čuva „Željezna kupola“, koju mnogi građani ove zemlje smatraju životnim osiguranjem.

Ideja o jakom odbrambenom sistemu nastala je 2006. godine, kada se Izrael borio protiv Hezbolaha – islamističke grupe čije je sedište u Libanu. Željezna kupola je proglašena operativnom i raspoređena je prvobitno 27. marta 2011. godine u blizini grada Berševa.

Kako funkcioniše Željezna kupola?

Prema podacima koje daje proizvođač sistema, potrebna je samo jedna sekunda od ispaljivanja rakete sa neprijateljske strane da bi sistem odreagovao i lansirao projektil za presretanje. Funkcionisanje sistema se odvija na slijedeći način: neprijateljska raketa ili granata je ispaljena, sistem „Željezna kupola“ je detektuje i prati putanju projektila. Nakon kratkog vremenskog perioda, ona ispaljuje svoj projektil. Potom presreće ispaljeni projektil i uništava ga dok je još u visokom položaju. Kako se navodi, ovako sistem pokriva površinu od oko 150 kvadratnih kilometara.