Nakon nekoliko turbulentnih sedmica, glavni odbor SDA je održao sjednicu. Očekivalo se da će visoki zvaničnici u SDA raspravljati o aktuelnim političkim temama i problemima.
No, prema svemu sudeći situacija je bila potpuno drugačija. Sami vrh SDA se bavio problemima Osmana Mehmedagića i Sebije Izetbegović.
A nezadovoljstvo tokom sjednice Glavnog odbora iskazao je za Raport i Šemsudin Mehmedović, zastupnik ove stranke u Parlamentu BiH.
Vrlo teško pitanje
Mehmedović je na naše pitanje kako komentira posljednju sjednicu glavnog odbora SDA, kratko kazao: "Vrlo je teško pitanje".
Potom je nastavio:
"Mislim da je Glavni odbor održao formalnu sjednicu gdje dominirala rasprava o manje važnim pitanjima, gdje su teža ostavljena po strani. Glavni odbor se bavio temama koje ne zaslužuju da se njima bavimo u ovako teškoj političkoj situaciji u kojoj se nalazi BiH. Morale su se potpuno drugačije postaviti stvari. Uvodna rasprava predsjednika Bakira Izetbegovića trebala da se dotakne mnogo bitnijih stvari i pitanja", kazao nam je Mehmedović.
On je prokomentirao i navode, prije svega Bakira Izetbegovića, da su se SAD okrenule protiv SDA.
"Neko svjesno gura SDA u sukob sa američkom adminstracijom. Da li je to rezultat sukoba na nivou relacije republikanci i demokrati po pitanju dominacije nad Balkanom ili su to u pitanju nepromišljeni potezi pojedinih dužnosnika SDA ostaje da vidimo.
U svakom slučaju mislim da je prije svega šteta za BiH mimoilaženje politika SDA i adminstracije SAD. Naravno, i šteta za budućnost SDA", smatra Mehmedović.
Koji su ciljevi SDA?
Kada riječ o korupciji i kriminalu kako u državi, tako i u SDA, Mehmedović smatra da je vrijeme da ova partija preispita svoju politiku, ali i dugoročne ciljeve.
"Govorio sam i ranije o tome. Ne treba tražiti samo greške u drugima, nego treba i ‘počistiti stvari’ i ispred svoje kuće. Naravno, treba SDA preispitati politiku, ali i svoje dugoročne ciljeve.
Ne može se vezati kriminal i korupcija vezati za Stranku demokratske akcije, osim ako neko iz rukovodstva stranke svjesno podržava i štiti takva kadrovska rješenja. Onda to ne čini u moje ime, ne želim o tome da razmišljam. Svakako, kriminal i korupcija nije vezana samo za kadrove SDA.
Naprotiv, prije svega vezana je za kadrove SNSD-a i HDZ-a koji su u strateškom partnerstvu i jedni druge štite u svim ovim političkim turbulencijama.
SDA kao moja politička stranka mora mnogo radikalnije postaviti stvari kada je u pitanju borba protiv korupcije i kriminala. O tome do sada nije ozbiljno razmišljala", istaknuo je.
Između ostalog, kazao je kako niko ne smije biti zaštićen pred zakonom, pogotovo kada je riječ o koruptivnim aktivnostima.
Problem čitavog društva
"Mora odgovarati svako, pa makar se radilo o visokopozicioniranom političaru neke stranke. Agencija za provođenja zakona, tužilaštvo, sud moraju radikalnije postaviti stvari kada govorimo borbi protiv korupcije.
Nije to samo problem SDA, nego čitavog društva. Ne samo u BiH, nego i u svijetu. Očekujem da se zaista postave odgovorni svim dužnosnici prema zakonu", kazao je.
Na kraju razgovora osvrnuli smo se na njegovo zastupničko pitanje o broju uposlenih i nacionalnoj strukturi službenika i uposlenika u 76 institucija BiH. U 41 državnoj instituciji 159 Bošnjaka manje nego što im pripada, Hrvati i Srbi su u prednosti.
"To je samo na osnovu pristiglih odgovora. Pola institucija nije odgovorilo. Na osnovnu pristiglih odgovora 159 manje je Bošnjaka zastupljeno nego što je to u propisu Dejtona.
To je jedna fabrika, jedan prirodni subjekt i gdje ljudi zarađuju plate na tome. Smatram da je to jedan veliki propust. Bez obzira ko je do sada pravio greške, taj odnos se sada mora popraviti", zaključio je Mehmedović.