Nauka

Ekstremne vrućine prijete: ‘Utjecaj na zdravlje bit će katastrofalan’

"Kada bi se ispunio globalni cilj o obuzdavanju klimatskih promjena, spriječile bi se i stotine hiljada smrtnih slučajeva povezanih s ekstremnom vrućinom na Bliskom istoku i u sjevernoj Africi", rekli su naučnici.

Izračunali su da bi smrtnost uzrokovana vrućinama na Bliskom istoku i u sjevernoj Africi (MENA) mogla biti 60 puta veća do kraja stoljeća ne poduzmu li se odgovarajuće klimatske mjere.

Studija objavljena u časopisu The Lancet Planetary Health otkriva da bi smanjenje emisija ugljika s ciljem ograničenja porasta prosječne Zemljine temperature na dva Celzijeva stepena smanjilo smrtnost uzrokovanu ekstremnim vrućinama u regiji za 80 posto u poređenju sa scenarijem koji predviđa visoke emisije.

Fokusiranje na rizik od življenja u sve toplijoj okolini događa se u trenutku dok se Dubai sprema da bude domaćin klimatskog summita Ujedinjenih naroda COP28 u decembru.

Po scenariju u kojem neće biti smanjenja emisija ugljendioksida, u regiji će godišnje od uzroka povezanih s vrućinama do kraja ovog stoljeća umirati otprilike 123 osobe na 100.000 u usporedbi s današnjih dvoje na 100.000.

To je 60 puta više od trenutne stope smrti od ekstremnih vrućina i daleko više nego u bilo kojem drugom dijelu svijeta.

Od 19 zemalja, koliko su ih naučnici proučavali, najgori scenarij predviđaju Irancima. Očekuje se da će Iran imati najveću godišnju stopu smrtnosti u slučaju visokih emisija - čak 423 smrtna slučaja na 100.000, dok će u Palestini, Iraku i Izraelu umrijeti više od 160 ljudi na 100.000, pokazalo je istraživanje.

Glavni autor studije Shakoor Hajat AFP-u je rekao kako se predviđa i da se zbog vrlo visokih temperatura u nekim dijelovima Irana i starenje ubrza u odnosu na ostale države regije.

"Ne postigne li se cilj od 2 Celzijeva stepena, utjecaj na zdravlje stanovništva bit će katastrofalan", istaknuo je Hajat.