Ruski predsjednik Vladimir Putin predložio je borcima Wagner grupe da stariji plaćenik po imenu Andrej Trošev sada komanduje privatnom vojnom grupom, navodi se u komentaru koji je ruski lider dao listu Komersant.
Čini se da je Putin napravio podjelu između starijih boraca iz Wagnerove plaćeničke grupe i njenog vođe Jevgenija Prigožina od njenog neuspjelog ustanka prošlog mjeseca – barem u smislu narativa koji proizlazi iz njegovih komentara za Komersant, prenosi CNN.
List je izvještavao o sastanku koji je održao ruski predsjednik pet dana nakon kraha Wagnerove pobune krajem juna – sastanku kojem su prisustvovali Prigožin i nekoliko desetina starijih Wagnerovih boraca.
Prema pisanju Komersanta, Putin je na sastanku rekao desetinama Wagnerovih plaćenika da je među višestrukim mogućnostima zapošljavanja koje im je ponudio, jedan uključivao da oni nastavljaju da se bore pod njihovim direktnim komandantom, čovjekom koji nosi pozivni znak 'Sedoy', što znači ' siva kosa.'
„Mogli su svi da se okupe na jednom mjestu i nastave da služe“, rekao je Putin „i ništa se za njih ne bi promenilo. Predvodila bi ih ista osoba koja im je cijelo vrijeme bila pravi komandant.”
“I šta se onda dogodilo?”, rekao je izvještač Komersanta u odgovoru Putinu. „Mnogi ljudi su klimali glavom (potvrdno) kada sam to rekao“, odgovorio je Putin.
Ko je Andrej Trošev?
Sedoy je pozivni znak Andreja Troševa, penzionisanog ruskog pukovnika i člana osnivača i izvršnog direktora Wagner grupe, prema dokumentima o sankcijama koje su objavile Evropska unija i Francuska.
Sankcije Evropske unije u vezi sa situacijom u Siriji detaljno opisuju Troshevovu poziciju kao šefa osoblja operacija Wagner grupe u Siriji, koja je podržavala sirijski režim.
Trošev je rođen u aprilu 1953. u Lenjingradu, u bivšem Sovjetskom Savezu, prema sankcijama EU od decembra 2021.
“Andrej Trošev je direktno uključen u vojne operacije Wagner grupe u Siriji. Posebno je bio uključen u područje Deir ez-Zora”, dodaje se. “Kao takav, on daje ključni doprinos ratnim naporima Bashara al-Assada i stoga podržava i ima koristi od sirijskog režima.”
U sankcijama Ujedinjenog Kraljevstva iz juna 2022. takođe se navodi da je „Andrej Nikolajevič Trošev bio izvršni direktor Wagner grupe. Stoga je podržavao sirijski režim, bio je pripadnik milicije i vršio represiju nad civilnim stanovništvom u Siriji.”
Njegovi saradnici uključuju osnivača Wagner grupe Dimitrija Utkina, koji je takođe bivši oficir ruske vojne obaveštajne službe GRU, prema sankcijama EU. Trošev je takođe povezan sa komandantima Vagnerovih grupa Aleksandrom Sergejevičem Kuznjecovim i Andrejem Bogatovom.
"Sijeda kosa" je također bivši zaposlenik specijalnog odreda za brzo reagovanje Sjeverozapadnog federalnog okruga ruskog Ministarstva unutrašnjih poslova, navodi ruska internetska novinska agencija Fontanka. On je također veteran ratova u Čečeniji i Afganistanu.
Za službu u Afganistanu, Trošev je odlikovan sa dva ordena Crvene zvezde – odlikovanjem Sovjetskog Saveza za izuzetne zasluge. Za zasluge u operaciji u Čečeniji odlikovan je sa dva ordena za hrabrost i medaljom Ordena zasluga za otadžbinu 2. stepena, prenose ruski mediji.
Trošev je bio među onima koji su pozvani na prijem u Kremlju u decembru 2016. Fotografija, za koju se vjeruje da je sa tog prijema iz 2016. godine, pojavila se u ruskim medijima 2017. i prikazuje Putina pored Troševa i Utkina, koji obojica nose nekoliko medalja.
Ukrajina je uvela sankcije Troševu 26. februara 2023.
U međuvremenu, sudbina Wagnerovog šefa Prigožina ostaje nejasna. Prigožin je navodno otputovao u Bjelorusiju u sklopu dogovora koji je posredovao bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko nakon neuspjele pobune, ali je bjeloruski predsjednik rekao za CNN prošle sedmice da je Wagner lider sada u Rusiji.
Snimak koji navodno prikazuje policijsku raciju u Prigožinovim prostorijama u Sankt Peterburgu također je pokrenuo pitanja o njegovom statusu. Prigožin nije viđen u javnosti od 2. juna.