Najpoznatiji megalitni spomenik na svijetu, Stonehenge, krije tajnu koja je intrigirala naučnike i historičare stoljećima. Nedavna studija geokemije i mineralogije stijena otkriva neočekivane činjenice o izvoru jednog od najupečatljivijih kamenih blokova u Stonehengeu.
Oltarni kamen, poznat i kao kamen broj 80, nekad visok gotovo 5 metara, sad leži uronjen u zemlju, uz dvije plave magmatske stijene. Pretpostavljalo se da dolazi iz regije Mynydd Preseli u Walesu, što bi bio jedan od najdužih poznatih transporta kamenih blokova u historiji. Međutim, nova studija sugerira da je tačno porijeklo Oltarnog kamena mnogo kompliciranije nego što se prethodno mislilo.
Otkriveno je da Oltarni kamen sadrži neobično visok nivo barija, što ga razlikuje od većine drugih stijena u regiji Mynydd Preseli. To upućuje na to da nije izvorno došao iz tog područja. Istraživači predlažu da bi trebali proširiti svoje potrage na druge dijelove Velike Britanije i možda čak i kontinentalnu Evropu kako bi otkrili pravo porijeklo ovog tajanstvenog kamena.
S obzirom na to da je Stonehenge stariji od 4.000 godina, rješenje ove zagonetke može ponuditi dublji uvid u tajne i tehnike građenja drevnih spomenika, ali i o tome kako su se kameni blokovi kretali dugim udaljenostima kako bi stvorili ovaj nevjerovatan spomenik.
Dok nova studija otkriva nekoliko iznenađujućih činjenica o Stonehengeu, ona također postavlja nova pitanja i izazove za daljnje istraživanje, čime se otvara put za još fascinantnih otkrića u budućnosti.