Dana 19. jula 1952. godine, opservatorija Palomar je vršila fotografsko snimanje noćnog neba. Dio projekta je bio da se snimi više slika iste regije neba, kako bi se pomoglo u identifikaciji stvari kao što su asteroidi.
Oko 8:52 te večeri fotografska ploča je uhvatila svjetlost tri zvijezde koje su bile blizu jedna druge. Na magnitudi od 15, bili su prilično svijetli na slici.
U 21:45 ponovo je snimljen isti dio neba, ali ovoga puta tri zvijezde se nigde nisu vidjele. Za manje od sat vremena potpuno su nestale.
Zvijezde ne nestaju samo tako. Mogu eksplodirati ili doživjeti kratak period sjaja, ali ne nestaju. Pa ipak, fotografski dokaz je bio tu. Tri zvjezdice su jasno na prvoj slici, a jasno ne na drugoj.
Pretpostavka je onda da su naglo zamračili, ali i to je teško prihvatiti. Kasnija zapažanja nisu našla dokaze da su zvijezde tamnije od magnitude 24. To znači da su vjerovatno zatamnjele za faktor od 10.000 ili više.
Šta bi moglo uzrokovati da zvijezde tako brzo potamne za tako zapanjujuću količinu?
Jedna ideja je da to nisu tri zvjezdice, već jedna. Možda se dogodila neka zvijezda da zasvijetli na kratko, kao što je brzi radio-ravan iz magnetara. Dok se to dogodilo, možda je crna rupa zvjezdane mase prošla između nje i nas, uzrokujući da se bljesak za kratko vrijeme pretvori u gravitacijsko sočivo kao tri slike.
Problem s ovom idejom je što bi takav događaj bio izuzetno rijedak, ali druge fotografske slike snimljene tokom 1950-ih pokazuju slične brze nestanke više zvijezda. U nekim slučajevima, zvijezde su razdvojene lučnim minutama, što bi bilo teško proizvesti gravitacijskim sočivom.
Druga ideja je da to uopće nisu bile zvijezde. Tri svijetle tačke su jedna od druge unutar 10 lučnih sekundi. Ako su to bila tri pojedinačna objekta, onda je nešto moralo pokrenuti njihovo posvjetljenje. S obzirom na vremenski raspon od oko 50 minuta, uzročnost i brzina svjetlosti ne bi zahtijevali da budu udaljeni ne više od 6 AJ. To znači da ne bi morali biti udaljeni više od 2 svjetlosne godine.
Mogli su biti objekti Oortovog oblaka gdje je neki događaj izazvao sjaj u otprilike isto vrijeme. Kasnija zapažanja ih nisu mogla pronaći jer su od tada lutale svojim orbitama.
Treća ideja je da oni uopće nisu bili objekti. Opservatorija Palomar nije daleko od pustinje Novog Meksika gdje je izvršeno testiranje nuklearnog oružja. Radioaktivna prašina iz testova mogla je kontaminirati fotografske ploče, stvarajući svijetle mrlje na nekim slikama, a na drugima ne.
S obzirom na slična nestajanja viđena na drugim fotografskim pločama iz 1950-ih, ovo se čini sasvim mogućim.
U ovom trenutku, ne možemo biti sigurni, piše Science Alert. Ono što nam zaista treba je da uhvatimo nekoliko ovih događaja u modernim pregledima neba, gdje se možemo brzo vratiti i napraviti dodatna zapažanja. Za sada, to je misterija koja čeka da bude riješena.