Razija Mujanović, kao aktivna košarkašica, postigla je sve - tri puta najbolja igračica Evrope, četiri puta klupska prvakinja Starog kontinenta, članica Kuće slavnih FIBA (Međunarodna košarkaška federacija), osvajačica olimpijskih i evropskih odličja s reprezentacijom...
Iako bi, kao nesporni autoritet, mogla sa sigurne distance posmatrati šta se dešava i dijeliti lekcije na daljinu "kako i šta treba", Razija je doslovno zasukala rukave i već gotovo pet godina rudarski se bori za napredak ženske košarke kao tim-menadžer reprezentacije u Košarkaškom savezu BiH.
Turbulencije u Savezu
Malo je poznato da je prošlog ljeta bh. ženska reprezentativna košarka, barem njene mlađe selekcije, preživjela isključivo zahvaljujući Razijinoj upornosti koja je svjesno na sebe preuzela taj teret, zalažući svoje ime i reputaciju, a ne želeći dozvoliti totalni kolaps.
U vrijeme dok je Savez prolazio unutrašnje turbulencije, Raziji nije bilo teško proći BiH uzduž i poprijeko, od Mostara do Bužima, ne bi li našim nadama omogućila adekvatne pripreme pred nastupe na evropskim prvenstvima.
"Dugujem zahvalnost svima koji su nam pomogli, pogotovo ljudima u Krajini, koji su nas držali kao malo vode na dlanu", poručuje legendarna košarkašica.
No, Mujanović se slaže s konstatacijom da to nije izlaz niti treba postati praksa - osiguravanje sredstava za reprezentacije ne treba biti dobra volja pojedinaca, ma koliko dobronamjernih, već stvar sistemskog rješenja.
A kako je izvjesno da se s nivoa države ne mogu očekivati takvi koraci, Razija je podržala prijedlog federalnog parlamentarca Emira Dautovića da se Federacija BiH zakonski obaveže da finansira reprezentacije i pojedince koji predstavljaju BiH na zvaničnim međunarodnim takmičenjima.
Korak naprijed
"U okruženju kakvo jeste, to bi definitivno bio korak naprijed.
Znate, BiH ima toliko talenata, da ne idem dalje od mog sporta, ali je neiskorišten jer ga neko ili nije prepoznao ili mu ne može omogućiti adekvatan razvoj.
Iskreno, to mi je i najveći motiv angažmana u Savezu, kako potraga za talentiranim igračicama, tako i osiguravanje uvjeta za njihov kontinuiran rad u reprezentativnim selekcijama kako bi taj potencijal dobio i pravu potvrdu na terenu.
Bila bih veoma sretna da se pojavi neka nova, pa i bolja Raza, da nadmaši sve što sam ja postigla. Međutim, da bismo došli do toga stvari se moraju urediti sistemski, a ne prepustiti stihiji.
A bez podrške države, ili nekog drugog nivoa koji bi se brinuo o sportu, ne vjerujem da ćemo to u skorije vrijeme dočekati", izjavila je Mujanović.
Smjena generacija
Nakon senacionalnog petog mjesta na Evropskom prvenstvu 2021. godine, uslijedio je veliki rezultatski pad "Zmajica".
Na debitantskom nastupu na Svjetskom prvenstvu 2022. ženska košarkaška reprezentacija BiH pretrpjela je svih pet poraza, a sa još dva (Crna Gora, Luksemburg) otvorile su "Zmajice" i kvalifikacije za Eurobasket 2025. Kvalifikacije nastavljamo u novembru.
"Na djelu je smjena generacija, stvara se nova ekipa. Tu je i novi selektor (Miloš Pavlović, op. a.), vjerujem da će on uspjeti stvoriti okosnicu tima koji bi na duže staze predvodio reprezentaciju.
Međutim, nikako ne smijemo zanemariti niti mlađe selekcije, jer i iz njih crpimo ono što treba biti budućnost naše ženske košarke", rekla je Mujanović.