raport otkriva

Predložen revolucionarni zakon. Bh. sportu 20 puta više novca nego dosad, Federacija preuzima brigu o reprezentacijama?

Zakon o sportu FBiH još uvijek ne postoji, ali je Emir Dautović inicirao njegovo donošenje

Hoće li Federaciji Bosne i Hercegovine zakonski postati obaveza da vodi računa o finansiranju bh. sportskih reprezentativaca, odnosno reprezentativnih selekcija naše države?

Činjenica je da su već decenijama razni nivoi vlasti Federacije, zbog neuređenog stanja na državnom nivou, glavni finansijeri bh. sportskih saveza i reprezentacija.

Nema sistemskog ulaganja

Međutim, to to je više plod stihije i ličnih afiniteta onih koji donose odluke, ponekad i želje da se ne brukamo na međunarodnoj sceni, nego sistemskog ulaganja u vrhunski sport.

A ukoliko inicijativa Emira Dautovića dobije podršku - to bi postala obaveza, jer bi bila definirana Zakonom o sportu FBiH koji još uvijek ne postoji, ali je Dautović inicirao njegovo donošenje.

Delegat Narodnog evropskog saveza (NES) u Domu naroda Parlamenta FBiH uvjeren je da bi njegov prijedlog mogao dobiti neophodnu podršku.

Optimizam zasniva, prije svega, na činjenici da bi sportisti računali na dvadesetak puta više novca iz federalnog budžeta nego je sada slučaj.

"Federacija i sada pomaže državne reprezentacije i saveze, ali sada bi sve zakonski bilo uređeno.

I kad bi prihvatili ono što ovim zakonom tražimo, a to je između 0,8 i jedan posto budžeta, to bi iznosilo oko 75 miliona maraka, ako bismo kao uzorak uzeli budžet predložen za 2024. godinu!

Znate li koliki je to novac, pogotovo ako uzmemo u obzir da je u aktuelnom budžetu za sport izdvojeno samo 3,3 miliona", kaže Dautović za Raport.

Značajni koraci

Kao predsjednik Odbora za obrazovanje, nauku, kulturu i sport i pitanja mladih Doma naroda Parlamenta FBiH napravio je niz koraka koje označava kao značajne, uključujući sastanak sa predstavnicima strukovnih saveza sa federalnog i državnog nivoa koji je organiziran u oktobru prošle godine.

"Dobio sam podršku naše sportske legende Razije Mujanović, što je jako bitno. Razgovarao sam i sa potpredsjednikom federalne vlade Vojinom Mijatovićem, rekao mi je da će oni ovo podržati. HDZ također nije odbio.

Održan sastanak sa predstavnicima saveza: Podršku pružila i Razija Mujanović

A ako dođemo do vrata koja nam se ne otvore, opet ću sazvati novinare i reći "uradili smo to i to i došli smo do vrata koja su nam zaključana", čija god da to budu, napominje Dautović.

Naglašava da će možda ključna stvar biti izrada pravilnika o raspodjeli sredstava u kojima će se jasno definirati ko će i pod kojim uvjetima dobiti novac.

"Kad su u pitanju državni sportski savezi, odnosno reprezentacije, sredstva bi bila striktno namijenjena za pripreme i nastupe reprezentativnih selekcija, u raznim starosnim kategorijama.

Ako govorimo u klubovima, ideja je da se, između ostalog, napravi nagradni fond iz kojeg bi se nagrađivali klubovi iz Federacije koji u raznim sportovima osvoje naslove državnog prvaka u seniorskoj, juniorskoj i kadetskoj konkurenciji.

Zamah klubovima

Time bismo dali klubovima zamah, između ostalog da još više pažnje posvete radu sa mladim sportistima", objašnjava Dautović.

Cilj je stvoriti stabilan izbor finansiranja za reprezentativne selekcije, gdje bi državni savezi već na početku godine, a na osnovu programa koje ranije dostave federalnom ministarstvu kulture i sporta, znali na koliko sredstava mogu računati u narednih 12 mjeseci.

"Gubitak i neuspjeh svake reprezentacije za mene je gubitak za državu.

I zbog toga očekujem da ćemo dobiti podršku za ovaj zakon", rekao je Dautović.

Kritike Nogometnom savezu

Dautović za sebe kaže da je 70 posto sportista, a 30 posto političar. Time se može objasniti zašto govori bez dlake na jeziku.

I ne libi s kritizirati one za koje smatra da ne donose odluke u interesu bh. sporta, u ovom slučaju Nogometni savez BiH.

"Uz sve ostalo, odluka da igrači iz Srbije, Hrvatske i drugih država s područja bivše Jugoslavije nemaju status stranca u našoj ligi vjerovatno je preko noći otjerala 200 naših mladih nogometaša iz klubova.

To nije dobra odluka", kaže Dautović.

Koliko bi ko novca dobio?

U Nacrtu Zakona o sportu FBiH, čiji je inicijator Dautović, budžetska sredstva za sport bi se raspoređivala u sljedećem omjeru:

  • 45 procenata odobrenih sredstava usmjeriti za rad državnih reprezentacija i sportista pojedinaca koji predstavljaju Bosnu i Hercegovinu na zvaničnim međunarodnim takmičenjima putem sportskih saveza određenog sporta.
  • 45 procenata odobrenih sredstava usmjeriti za sportske kolektive-udruženja od interesa za Federaciju.
  • 10 procenata odobrenih sredstava usmjeriti za izgradnju, rekonstrukciju i održavanje sportskih objekata u Federaciji.

Vijeće za sport

Važnu ulogu, prema Nacrtu Zakona, imalo bi Vijeće za sport FBiH, kao najviše savjetodavno tijelo Federalnog ministarstva kulture i sporta.

Vijeće bi se brinulo za razvoj i kvalitet sporta na nivou Federacije. Njegova nadležnost bila bi da daje mišljenja o strategiji i programu razvoja sporta te godišnjim planovima i finansijskim potrebama.

Pokretalo bi raspravu o pitanjima značajnim za sport, predlagalo i podsticalo donošenja mjera za unapređenje sporta, davalo smjernica za izradu propisa o kategorizaciji sportista...

Vijeće bi se sastojalo od devet članova koje bi imenovala Vlada FBiH na prijedlog federalnog ministra kulture i sporta. Članovi bi dolazili iz reda istaknutih sportista i sportskih radnika.

Članove Vijeća predlagali bi Ministarstvo kulture i sporta FBiH dva člana, kantoni uz konsultaciju s kantonalnim ministarstvima nadležnim za sport dva člana, sportski savez invalidnih lica jednog člana, sportski savezi u određenom sportu (loptački) dva člana, sportski savez u određenom sportu (borilački) jednog člana i sportski savez u određenom sportu (ostali sportovi) jednog člana.

Vijeće bi se imenovalo na period od četiri godine. Najmanje bi dva puta godišnje bilo dužno podnositi izvještaj Vladi Federacije.