ima li spasa?

Stižu li bolji dani za bh. sport? Parlamentarci: Ono što neće država, mogla bi preuzeti Federacija

Mioković kaže da su mu osjećanja podijeljena, jer bi se zakonom na određeni način oduzimala nadležnost države, ali ističe da podržava sve što ide u prilog našem sportu

Bosanskohercegovački reprezentativni sport već decenijama prolazi agoniju.

Većina selekcija je osuđena da do posljednjeg trenutka čeka hoće li biti novca za putovanja, okupljanja, organizaciju utakmica...

U tom lancu ono što bi trebalo biti najbitnije, a to je sportski rezultat, postaje sporedna stvar, jer se glavnim uspjehom smatra i to da se "skuckao" novac za odlazak na neko takmičenje.

Bez olimpijske medalje

Zato nas i ne čudi da smo i dalje jedna od rijetkih država koje nemaju osvojeno olimpijsko odličje od osamostaljenja.

Ostali uspjesi više su plod ekscesa, tvrdoglavosti pojedinaca i talenta kojeg ni ovako nesređen sistem nije uspio spriječiti da se iskaže.

No, jasno je da bez sistemskog rješenja nema ni dugoročne perspektive.

A kako se od državnih institucija, iz dobro poznatih političkih razloga, ne može očekivati podrška po ovom pitanju, javila se inicijativa da brigu na svoja pleća preuzme jedan od dva bh. entiteta - Federacija Bosne i Hercegovine.

Prema Nacrtu zakona o sportu u FBiH (zakon još ne postoji) koji je delegat u Domu naroda Parlamenta FBiH Emir Dautović dostavio predsjedavajućem Tomislavu Martinoviću, upravo bi se veći bh. entitet zakonski obavezao da "45 procenata odobrenih sredstava za sport usmjeri za rad državnih reprezentacija i sportista pojedinaca koji predstavljaju Bosnu i Hercegovinu na zvaničnim međunarodnim takmičenjima putem sportskih saveza određenog sporta."

"Nact je upućen predsjedavaćujem Martinoviću, potom će vjerovatno ići na Vladu, kao i javnu raspravu kako bi se iskristalizirao, da bi se o njemu na kraju izjasnio Parlament.

Dautović: Predlagač zakona

Državni nivo, gdje su mnogi kočničari, ovakvu jednu ideju ne može provesti, pa smatram da u ovom slučaju brigu o finansiranju reprezentativnog sporta treba preuzeti Federacija", kaže Dautović, delegat Narodnog evropskog saveza (NES) u Domu naroda.

A šta kažu federalni parlamentarci, oni koji će se na koncu vjerovatno o ovom prijedlogu i izjašnjavati?

Podijeljena osjećanja

Dragan Mioković iz Naše stranke kaže da su mu osjećanja podijeljena, jer bi se ovim zakonom na određeni način oduzimala nadležnost države, ali ističe da podržava sve što ide u prilog našem sportu i sportistima.

"Volio bih da se da nađe način da se reprezentativni sport adekvatno finansira s državnog nivoa, ali zbog poznatih političkih opstrukcija već decenijama to nije moguće.

To je model ponašanja na nivou države i kad su u pitanju neke kulturne institucije, poput Zemljskog muzeja.

Mioković: Političke opstrukcije

Tako da ću, uz sve gore što sam naglasio u vezi obaveza države, glasati za jedan takav prijedlog ako se nađe pred poslanicima", kaže Mioković.

Ništa protiv ovakvog zakona u načelu nema niti HDZ-ov Dario Knezović.

Ipak, kaže da jedan ovakav obiman i bitan zakon ne treba ići u proceduru po hitnom postupku već treba proći sve instance.

"Mi smo davno, u vrijeme kad je to gurao Irfan Čengić, sadašnji načelnik Općine Stari Grad, pokušali nešto napraviti u smislu zakona o sportu, ali nije bilo političkog sluha.

U načelu, mislim da nije ništa sporno ni kad je u pitanju finansiranje reprezentacija, ali očekujem da neće biti žurbe, da će Vlada razmatrati Nacrt, da će biti javna rasprava i, na koncu, da pred nas dođe sveobuhvatno rješenje", ističe Knezović.

A sveobuhvatno rješenje, prema njegovim riječima, treba povesti računa i o klupskom sportu.

"Klubovi su u ogromnim problemima, kad su u pitanju porezne obaveze, odnosno doprinosi. Opteretiti plaće sportista sa 70 posto doprinosa dugoročno će ugušiti klubove, a već ih guši.

Obaveze guše klubove

S druge strane, klubovi su u takvoj situaciji prisiljeni snalaziti se na razne načine, čija je legalnost upitna.

Mislim da je spas uvesti prihvatljivu stopu doprinosa za sve sportske kolektive. Takav bi jedan zakon mogao dobiti podršku", stava je Knezović.

Zukan: Prijelazno rješenje

Kao svojevrsno prijelazno rješenje, dok se stvari na adekvatan način ne realiziraju ne državnom nivou, "federalnu" brigu o sportu u načelu podržava i SDP-ov Belmin Zukan.

"Federacija je i do sada podržavala reprezentativni sport, ali to je išlo od slučaja do slučaja. Nedavno je federalna vlada podržala i rukometnu reprezentaciju prilikom odlaska na Evropsko prvenstvo.

Do nekog idealnog rješenja, a to je da o reprezentacijama brigu preuzme država, pa i oba entiteta, ovakav jedan potez bi mogao dobiti podršku uz to da budu jasno definirani kriteriji za dodjelu sredstava", stava je Zukan.