PLASTIČNE POSUDE

Ovo je jedna od najotrovnijih stvari koje imate u frižideru: Svi u nju stavljamo hranu, a ne znamo koliko je opasna

U današnjem svijetu punom brzih obroka i praktičnih posuda za odlaganje hrane, važno je znati kako odabrati pravilne posude kako bismo sačuvali svježinu hrane. Međutim, jedan od ključnih faktora na koji treba obratiti pažnju je materijal od kojeg su te posude napravljene, posebno kada je riječ o jednom od najotrovnijih sastojaka u našem okruženju - bisfenolu A, poznat kao BPA.

BPA je hemikalija koja se koristi u proizvodnji plastike već od šezdesetih godina prošlog vijeka. Kada hrana dolazi u dodir s plastičnim, metalnim ili drugim materijalima, postoji rizik da će apsorbirati dio BPA. Iako američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) tvrdi da su male količine BPA sigurne za konzumaciju, postoji zabrinutost zbog potencijalnih dugoročnih štetnih utjecaja.

FDA je 2012. i 2013. godine promijenila propise koji se odnose na upotrebu BPA u određenim plastičnim proizvodima, poput dječjih boca i posuda za hranu. Ove promjene nisu provedene iz sigurnosnih razloga, već zbog napuštanja te upotrebe od strane proizvođača.

Ozbiljne posljedice

Istraživanja su pokazala da izlaganje BPA može imati ozbiljne posljedice na zdravlje, posebno kod nerođenih beba, djece i odraslih. Postoji moguća veza između konzumiranja BPA i povećanja krvnog pritiska kod odraslih, kao i utjecaj na prostatu i mozak.

Stoga, stručnjaci s Harvarda sugeriraju oprez pri konzumaciji hrane iz posuda koje sadrže BPA te preporučuju konzumiranje više svježe hrane umjesto konzervirane. Također, preporučuje se izbjegavanje zagrijavanja plastike u mikrovalki ili perilici suđa jer toplina može potaknuti oslobađanje BPA u hranu, piše Eat This.

Umjesto toga, bolje je koristiti posude od materijala poput stakla, nehrđajućeg čelika ili porculana, koji ne sadrže opasne hemikalije kao što je BPA. Ovi materijali ne samo da su sigurniji za upotrebu, već i dugoročno bolji za zdravlje.