NEVIĐEN FENOMEN

James Webb snimio fascinantnu sliku udaljenog sazviježđa, potvrdio staru teoriju

Slika maglice Serpens snimljena NASA-inim teleskopom James Webb ne samo da izgleda očaravajuće, već prikazuje i fenomen koji dosad nije viđen. Usklađeni izduženi 'protostelarni odljevi' vidljivi u gornjem lijevom uglu podržavaju teoriju - klasteri zvijezda u nastajanju vrte se u istom smjeru.

NASA kaže da svijetle pruge u gornjem lijevom području slike predstavljaju udarne valove uzrokovane mlazovima koji pucaju prema van i koji se pojavljuju kada oblak međuzvjezdanog plina kolabira prema unutra. Kako se zvijezde koje se formiraju kondenziraju i okreću sve brže, dio materijala izbija okomito na disk.

'Astronomi su dugo pretpostavljali da će se, kako se oblaci skupljaju i formiraju zvijezde, zvijezde vrtjeti u istom smjeru', napisao je Klaus Pontoppidan iz NASA-inog Laboratorija za mlazni pogon u postu na blogu.

'Međutim, dosad taj fenomen nismo vidjeli ovako izravno. Ove usklađene, izdužene strukture historijski su zapis temeljnog načina na koji se zvijezde rađaju.' Okomiti mlazovi (viđeni kao tanke zrake svjetlosti, slični odbljesku leće) izlaze iz crvenkaste skupine zvijezda. Poravnani mlazovi pokazuju da se zvijezde koje se formiraju vrte u istom smjeru.

Maglica Serpens stara je samo jedan ili dva miliona godina i nalazi se oko 1300 svjetlosnih godina od Zemlje. NASA kaže da gusta skupina protozvijezda u središtu slike uključuje zvijezde mlađe od 100.000 godina. Serpens je refleksijska maglica, što znači da plin i prašina bliješte zato što reflektiraju svjetlo zvijezda unutar ili u blizini maglice.

JWST-ova infracrvena kamera (NIRCam) snimila je sliku koja pokriva oko 25.7 triliona kilometara puta 17.7 triliona kilometara. Crni pravokutnici koje vidite u donjem lijevom i gornjem lijevom kutu slike predstavljaju podatke koji nedostaju. NASA kaže da je njezin sljedeći korak korištenje teleskopskog spektrografa (NIRSpec) za proučavanje magličinog hemijskog sastava.