Svijet

Johnson dizao histeriju bez osnova? Naučnici iznenađeni: Mislimo da još nema dokaza za to

Britanski naučni stručnjaci u subotu su rekli da su iznenađeni tvrdnjom premijera Borisa Johnsona da bi mutacija virusa koja je prvi put otkrivena u Britaniji mogla biti smrtonosnija u odnosu na izvorni virus.

Još uvijek nije u potpunosti sigurno da je nova varijanta koronavirusa povezana s višom stopom smrtnosti u odnosu na izvornu, rekla je BBC-ju Yvonne Doyle, direktorica izvršne agencije Odjela za zdravstvo i socijalnu njegu Velike Britanije koja djeluje pod nazivom Narodno zdravlje Engleske.

"Postoje neki dokazi, no oni su preuranjeni. Riječ je o malom broju slučajeva i prerano je govoriti o tomu kako će se stvari razvijati", rekla je Doyle, aludirajući na aktualne naučne studije.

Član britanskoga stručnog panela SAGE Mike Tildesley složio se s njom i smatra da je prerano sa sigurnošću govoriti o povećanoj smrtnosti od nove varijante koronavirusa. Za BBC je kazao da je "iznenađen" Johnsonovom izjavom.

"Želio bih pričekati još sedmicu ili dvije, a za to vrijeme ćemo pratiti razvoj događaja, prije nego što doneseno čvrste zaključke", istaknuo je Tildesley.

Broj smrtnih slučajeva blago se povećao - 10 na 13 pacijenata na njih 1000, kazao je Tildesley, upozorivši da se podatak temelji "na relativno malome broju podataka".

Johnson je novinarima u petak navečer rekao da postoje dokazi po kojima je britanska varijanta virusa, poznata i pod nazivom B117, smrtonosnija od one koja je do sada prevladavala.

Naučnici se slažu da je ovaj soj zarazniji, no dosad visoki britanski dužnosnici nisu javno upozorili da bi on mogao biti i smrtonosniji.

Kako piše BBC, skupina znanstvenika koji savjetuju britanskog premijera izašla je s podacima za koje i oni sami, kao i ministar zdravstva Matt Hancock, otvoreno tvrde da su krajnje nepouzdani. Tvrde da postoji 'realna mogućnost' da je novi soj smrtonosniji, ali da je to 'daleko od sigurnog'.

Glavni vladin naučni savjetnik Sir Patrick Vallance podatke na temelju kojih se došlo do zaključka opisao je kao 'nedovoljno jake'.

"Htio bih istaknuti da je ogromna nepouzdanost ovih brojki i trebamo još raditi da dobijemo precizan izračun, ali očito podaci predstavljaju zabrinutost", izjavio je Vallance.

I prijašnje teze o većoj zaraznosti, za koju Johnsonovi savjetnici tvrde da je 30 do 70 posto veća od prethodnih sojeva, nailazile su na osporavanja dijela naučne zajednice.

U slučaju da se u konačnici ispostavi da spomenuti soj nije smrtonosniji, za britanske vlasti ostaju dva druga soja, 'južnoafrički' i 'brazilski', za koje tvrde da bi možda mogli manje podložni djelovanju vakcine.