Novo istraživanje pratilo je aktivnost spavanja jedne naučnice, koja je i jedan od autora studije, tokom 19 sedmica, otkrivajući utjecaj koji bi svakodnevni život mogao imati na naše umove čak i danima kasnije, piše IFL Science.
Učesnica je bila Ana Maria Triana sa Univerziteta Aalto, u Finskoj.
Tokom petomjesečnog perioda istraživanja, nosiva tehnologija i podaci sa pametnog telefona korišteni su za praćenje njenih aktivnosti i fizioloških markera.
Oona je podvrgnuta ukupno 30 skeniranja funkcionalne magnetne rezonance (fMRI) da bi se procijenile kognitivne funkcije poput pažnje i pamćenja.
„Naše ponašanje i mentalna stanja stalno oblikuju naše okruženje i iskustva“, rekla je Triana.
Ona je nosila monitor-narukvicu na zglobu i pametni prsten za prikupljanje dnevnih podataka tokom 19 sedmica. Nosivi uređaji bili su presudni za uspjeh projekta.
„Na početku je bilo uzbudljivo i pomalo stresno. Onda se uklopiš u rutinu i zaboraviš“, prisjeća se Triana.
Tokom studije, nastavila je sa svojom uobičajenom dnevnom rutinom, uz dodatak periodičnih skeniranja i popunjavanja anketa o svom raspoloženju pomoću aplikacije za pametne telefone.
Slika koja je proizašla iz podataka ukazuje na to da odgovori našeg mozga na svakodnevne aktivnosti nisu izolovani i trenutni.
Uočena su dva različita obrasca – kratkoročni odgovor koji je trajao oko sedmicu i dugoročni talas postepenijih efekata.
„Pronalazimo tragove prošlog ponašanja i fiziologije u povezivanju mozga koji se protežu i do 15 dana“, pišu autori u svom radu.
Jedna noć poremećenog sna može učiniti fokusiranje na posao sljedećeg dana teškim zadatkom, ali također može da nastavi da negativno utječe na pamćenje i kogniciju čitavu sedmicu kasnije.