krivi program u glavi

Zašto puno lakše zaspimo na kauču nego u krevetu? Neurolog iznio stručno mišljenje

Znamo, ovo pitanje nije od prevelike važnosti, no čovjeka veseli saznati odgovore na vječne zagonetke. Evo šta kažu neurolozi o našoj velikoj ljubavi prema spavanju na kauču.

Jesu li kreveti tako dobri da bi ih neko trebao proglasiti nelegalnima? Ili su u međuvremenu postali nešto kao zabranjeno voće – tako udobni, tako privlačni da im naprosto ne možemo odoljeti. Jer kako drugačije objasniti da većina nas puno lakše zaspi na kauču, a čim ustane i ode u krevet, razbudi se kao usred dana. Je li fora u tome da smo svi mi kaučoljupci negdje duboko u sebi mazohisti pa volimo da se nakon kratkog sna probudimo kao prebijene mačke? Čitaj, s bolovima u kostima, leđima i vratu.

Zašto je dnevna soba privlačnija od spavaće sobe?

Uostalom, svaki dizajner će vam reći da kauči nisu stvoreni za spavanje. Iako, naravno, ima carskih kaučeva koji izgledaju kao da bi na njemu moglo zaspati i petoro ljudi ako treba, većina ih ipak nije tako krojena da bi se čovjek mogao pošteno izvaliti i zaspati.

U čemu je dakle trik? I je li moguće da naša dnevna soba izgleda znatno udobnije od spavaće?

Krivi program u glavi

Prema neurologu Karolu Uscamaitiju, mozak ponovo mora naučiti povezivati krevet sa snom kako bi se mogao prebaciti u način spavanja.

Dakle, glavni razlog zbog kojeg puno lakše zaspimo na kauču je taj što smo mozgu godinama usađivali krivu informaciju – dnevna soba je mjesto za spavanje. Ta pogledajte samo one meke jastučiće, prigušenu rasvjetu i tu ugodnu distrakciju zvanu TV ili komp koja vas zabavlja, tješi i umiruje, baš poput ugodnog zvuka kiše (koji isto uspavljuje), a istovremeno vam govori i da niste sami.

Strah od spavaće sobe

A šta je onda spavaća soba? Mjesto na kojem se konačno možemo koncentrisati na sve ono što nas muči, plaši i opsjeda. Naime, ovaj oblik nesanice ponekad zaista može biti posljedica vaše tjeskobe, kažu stručnjaci. A to znači da je vaš mozak počeo spavaću sobu vezati s negativnim osjećajima i nekom vrstom anksioznosti, a time i budnog stanja prepunog pitanja. No može biti i da ste naprosto poremetili svoj prirodni ritam spavanja poslijepodnevnim drijemanjem na kauču.

Kako se odviknuti od drijemeža na kauču

Ne želimo sada ulaziti u vaše novogodišnje rezolucije, ali ako je na listi vaših želja i ona da vratite dobar san u krevet, vrijeme je da se počnete lagano odvikavati od spavanja na kauču.

Tri su načina, kako to možete naučiti. Iako je svima nama jako privlačna ideja da gledamo telku u položaju rimskog cara, pokušajte ostati uspravni. Jer, jednom kada zalegnete, uskoro ćete zaspati.

Nadalje, iskoristite pauze za reklamu za brzu vježbu istezanja ili popijte čašu vode i pokrenite vaš krvotok. I pod tri – pobrinite se da u dnevnoj sobi ima dosta svjetla. Ne, to ne znači da morate i tokom cijele godine zadržati božićnu rasvjetu, ali možda biste osim svijeće mogli upaliti i još koji izvor svjetlosti.

No ako uprkos svemu tome i dalje tonete u slatke snove to može značiti samo to da je program zbilja loš ili da ste previše tulumarili, piše mood.hr.