upozorenje stručnjaka

Spavanje u nepravilnim terminima povećava rizik od moždanog udara

Spavanje u nepravilnim terminima može povećati rizik od srčanog i moždanog udara, upozoravaju naučnici.

"Pravilnost sna možda je važnija od same dužine sna u smanjenju rizika od velikih kardiovaskularnih problema", otkrio je istraživač i naučnik Jean-Philippe Chaput koji je analizirao podatke više od 72.000 ljudi za Daily Express.

Emily McGrath, viša medicinska sestra Britanskog udruženja za srce, dodala je kako nije u potpunosti jasno kako san štiti srce, ali je poznato da poremećaji spavanja povećavaju razinu CRP proteina koji ukazuje na upalu povezanu sa srčanim i krvožilnim bolestima. "San također neizravno utječe na zdravlje srca jer može oblikovati naše životne navike", istaknula je.

U istraživanju je sudjelovalo 72.269 osoba u dobi od 40 do 79 godina, bez historije značajnih srčanih problema. Sudionici su nosili uređaje za praćenje aktivnosti kako bi zabilježili obrasce spavanja. Rezultati su pokazali da osobe s nepravilnim obrascima spavanja imaju 26 posto veći rizik od srčanih i krvožilnih problema, čak i nakon prilagodbe za faktore poput tjelesne aktivnosti.

Čak i umjereno nepravilni obrasci spavanja povećali su rizik za 8 posto. Naučnici su zaključili da su nepravilnosti u spavanju "snažno povezane" s povećanim rizikom od srčanog udara i moždanog udara te da pravilnost spavanja treba postati ključni dio zdravstvenih preporuka.