Kada vam zuji u ušima, obično se pitaju osobe u okruženju: "Koje mi uho zuji". Ako ta osoba da tačan odgovor, kaže se u narodu, da će njoj stići dobar glas, ako ne pogodi onda će stići vama.
Ipak, postoji ozbiljnije, medicinsko objašnjenje.
Zujanje u ušima ili tinitus je čest problem, koji se javlja povezano s drugim stanjima, kao što su gubitak sluha zbog starosti, ozljede uha ili poremećaj krvožilnog sistema.
Brojna medicinska stanja mogu uzrokovati ili pogoršati tinitus. U mnogim slučajevima, tačan uzrok se nikada ne pronađe.
Istraživanja pokazuju da su neki od slučajeva tinitusa uzrokovani pretjeranom osjetljivošću živčanih stanica koje vode od uha do mozga te krivim prepoznavanjem signala u samom centru za sluh u mozgu.
Neuroni ne služe samo za prijenos signala, već i komuniciraju s drugim neuronima razmjenjujući signale. Ti povratni signali potiču ili utišavaju druge neurone. Kako veze među neuronima jačaju, tako oni postaju osjetljiviji na tu vrstu podražaja.
Uho i mozak tako djeluju selekcijski, prilagođavajući se da budu osjetljiviji na one podražaje koje percipiraju kao bitne te ignorirajući one podatke koji se smatraju nevažnom bukom i suvišnim opterećenjem.
Među česte fizičke i opipljive uzroke zujanja u ušima ubrajamo oštećenje stanica unutarnjeg uha. Malene, delikatne dlačice u unutarnjem uhu osjećaju pritisak zvučnih valova, što izaziva oslobođenje električnog signala kroz slušni živac do mozga.
Vaš mozak interpretira ove signale kao zvuk. Kad su neke od tih stanica oštećene, signali više ne dopiru iz uha do centra za sluh, pa neuroni koji više ne prenose signale sada prisluškuju zdrave neurone i tako stvaraju pozadinske zvukove, piše "Kreni zdravo".