pluta Južnim okeanom

Najveći svjetski ledeni brijeg opet je u pokretu, naučnici se pitaju gdje će sad?

Nakon što se mjesecima vrtio u vrtlogu, najveći i najstariji ledeni brijeg na svijetu ponovno je u pokretu.

Istraživači iz British Antarctic Surveya objavili su kako kolosalna santa leda, označena kao A23a, pluta Južnim okeanom. Prilika je to naučnicima za proučavanje kako se divovske sante leda kreću i utječu na okolne ekosisteme.

A23a teži gotovo bilion tona. U augustu ove godine protezao se na 3672 kvadratnih kilometra, što ga čini dvostruko većim od šireg Londona. Najveća je santa leda na svijetu već neko vrijeme.

A23a se odvojio od ledenog grebena Filchner-Ronne na Zapadnoj Antarktici 1986. godine kao rezultat prirodnih procesa, ali se gotovo odmah zaglavio u morskom dnu sjeverno od otočja Južni Orkney.

Oslobodio se 2020. godine i plutao u Weddellovom moru sve dok nije ostao zarobljen u Taylorovom stupu, fenomenu u okeanima koji zarobljava objekte koji lebde iznad podvodnih planina u vodenim vrtlozima.

A23a je nedavno pobjegao rotirajućim vodama koje su ga držale na mjestu. Naučnici očekuju kako će plutati antarktičkom cirkumpolarnom strujom prema toplijim vodama oko otoka South Georgia, gdje će se vjerojatno raspasti na bezbroj manjih komada i na kraju otopiti.

Prije godinu dana, istraživači British Antarctic Survey-a primijetili su A23a dok su proučavali polarne ekosisteme u Weddellovom moru za projekt BIOPOLE.

S istraživačkog broda RRS Sir David Attenborough fotografirali su ogromnu santu leda i prikupili uzorke iz voda u njezinoj blizini.

Ti uzorci bi im mogli pomoći u određivanju kakav bi život mogao nastati oko A23a te kako to utječe na ugljik u okeanu i njegovu ravnotežu s atmosferom, piše Gizmodo.