Motorno ulje je krvotok motora. Čisti, podmazuje, hladi, ublažava i štiti motore i ostale mehaničke dijelove. Motorno ulje također zadržava talog ovjesa, jake kemikalije, onečišćenja i abrazivne čestice — stvari koje uzrokuju trošenje motora. Sintetičko ulje koristi se u većini modernih vozila, posebno u vozilima visokih performansi i s turbopunjačem. Evo šta većina nas treba znati.
Razlika između sintetičkog ulja i konvencionalnog ulja
I sintetička i konvencionalna ulja počinju kao sirova nafta. Međutim, nije svaka sirova nafta ista. Sirova nafta klasificira se prema gustoći i sadržaju sumpora. Sirova nafta više kvalitete prolazi kroz opsežne procese destilacije kako bi se dobila sintetička ulja. Dodavanje najsuvremenijih umjetnih aditiva (antioksidansi, inhibitori korozije i pjene, sredstva protiv trošenja, deterdženti i sredstva za raspršivanje vode) daje ulje koje nudi daleko bolju zaštitu motora od konvencionalnog motornog ulja. Iako je pristupačnije od sintetike, konvencionalno ulje se brže kvari pod ekstremnim opterećenjima.
Koliko dugo traje sintetičko ulje?
Različiti faktori utječu na to koliko će proći prije nego što se ulje pokvari. Bilo unutar vašeg motora ili u boci na polici, s vremenom se ulje razgrađuje i više ne štiti dijelove od habanja. Jednom u motoru motorno ulje treba mijenjati barem jednom godišnje, bez obzira na kilometražu. Rok trajanja zatvorene boce ulja može biti dvije do pet godina, ovisno o proizvođaču. To ovisi o temperaturi i načinu skladištenja ulja.
Osim ako niste 100% sigurni da prašina, krhotine ili vlaga nisu dospjeli u otvorenu bocu ulja, nemojte ga koristiti. Čak i ako se radi o skupoj boci sintetičkog ulja, cijena će blijedjeti u usporedbi s cijenom popravka motora ako ga dolijete onečišćenim motornim uljem. Uvijek odgovorno reciklirajte ulje ili opasni otpad.
Imaju li spremnici sintetičkog ulja rok trajanja?
Dok neki proizvođači dodaju “Najbolje do” ili datum isteka, većina dodaje datum proizvodnje na bocu.
Koliko često mijenjati sintetičko ulje?
U “normalnim” uvjetima vožnje, sintetičko ulje može prijeći 15.000 do 25.000 km, ili šest do 12 mjeseci, između izmjena. Slijedite ove smjernice za promjenu ulja u ovim ekstremnim uvjetima vožnje:
Kratka putovanja
Ako putujete manje od 20 km dnevno, ulje se ne može dovoljno zagrijati da sagori vlagu i nečistoće. Promijenite ulje svakih 10.000 km ili svakih šest mjeseci, ili ranije.
Klima
Život u području s ekstremnim temperaturnim fluktuacijama (0 stepeni zimi do 50 stepeni ljeti) smanjuje sposobnost motornog ulja da zaštiti vaš motor. Ulje mijenjajte neposredno prije i odmah nakon zime i ljeta, i nakon ne više od 10.000 km.
Teški uvjeti vožnje
Brza vožnja autocestom: Mijenjajte ulje svakih 10.000 km ili šest mjeseci.
Vožnja po prašnjavim, makadamskim, pješčanim ili slanim cestama: Promijenite ulje svakih 5.000 km, a također provjerite i filter za zrak.
Vožnja malim brzinama na velikim udaljenostima: Promijenite ulje svakih 5.000 km, ili tri mjeseca.
Stani-kreni vožnja ili prazan hod tokom dugih razdoblja: Mijenjajte ulje svakih 5.000 km ili četiri mjeseca.
Vuča prikolice: Mijenjajte ulje svakih 5.000 km, ili četiri mjeseca — češće u pješčanim ili blatnim uvjetima.
Ako ste u nedoumici, uvijek slijedite prepručene servisne intervale proizvođača ili ranije. I svakako promijenite kada kontrolor trajanja ulja dosegne 25%, piše automanija.hr.