Sport

Agonija sarajevskog fudbala. Dva koncepta, a ne zna se koji je gori

Napredak je vidljiv. Čak i opipljiv, konkretan, potkrijepljen brojkama.

U prvom dijelu sezone Premijer lige Bosne i Hercegovine, preciznije 4. septembra prošle godine u 9. kolu, FK Sarajevo je na Stadionu Pod Bijelim brijegom u Mostaru izgubilo sa 1:4 od Zrinjskog.

Jučer, također u Mostaru, ovaj put na Veležovom stadionu Rođeni, mreža formalnog domaćina zatresla se samo dva puta (0:2).

Možda nekad i osvoje bod

Da bi se ostvario takav napredak bila je potrebno da se desi tek nekoliko sitnica - promijeni trener, dovede devet novih igrača i, kako to vole isticati u FK Sarajevo, obave kvalitetne pripreme u Antalyji...

"Imali smo 55 treninga, odigrali šest utakmica. Imali smo kvalitetne protivnike u Antalyji. Pokazali smo da se možemo nositi sa svim protivnicima.

Došlo je devet novih igrača i skroz je nova ekipa", bila je izjava trenera Mirze Varešanovića pred duel sa aktuelnim prvakom BiH.

I ta nova ekipa izgubila je samo 0:2 od Zrinjskog. Ko zna, možda nakon još nekoliko trenera i desetina igračkih pojačanja uspiju uputiti čestit šut prema golu Zrinjskog. A ako se baš sve poklopi, ni bod (ni)je daleko...

Sarajevo je glatko poraženo od Zrinjskog (Foto: FK Sarajevo)

A do tada, ostaje pitanje koje smo postavili već bezbroj puta, ali koje vrijedi ponoviti - ko i kakvom logikom dovodi igrače i trenere u FK Sarajevo? Ko je stručna komisija koja se bavi tim pitanjem?

Ko odgovara za brojne promašaje u stručnoj politici kluba?

Ciljana "pojačanja"

A da je spomenuta devetorka ciljano dovođena, a za neka plaćena i nimalo skromna obeštećenja, govore riječi predsjednika FK Sarajevo Ismira Mirvića pred nastavak sezone.

"Ulagači su se složili da trebamo promijeniti svoj pristup tokom ovog prelaznog roka. Umjesto da dovodimo igrače besplatno, odlučili smo uložiti u strane nogometaše s evropskim iskustvom i vrijednošću za preprodaju.

Kapital investitora danas je najvažniji faktor transformacije FK Sarajevo. Da bi Sarajevo bilo uspješno, potrebna je kombinacija bh. i stranih igrača.

To će nam pomoći da brže postignemo rezultate i stvorimo vrijedan tim koji može biti izuzetno dobar, a i da se pojedini igrači ponude za prodaju", riječi su Mirvića objavljene na zvaničnoj klupskoj stranici.

Jedino nismo čuli ko je procijenio da su oni baš to. Do tada, onim bordo navijačima (koji nisu u bojkotu) ostaje da se nadaju da će pojačanja proigrati...

Tek nešto manje razloga za nezadovoljstvo imaju na komšijskoj Grbavici. I to isključivo iz jednog razloga - čelnici FK Željezničar se ne hvale se velikim investicijama, ne pričaju kako klub nikad nije bio u boljoj situaciji, ne otkrivaju želju da "dominiraju na terenu i izvan njega".

"Plavi" se (možda i previše?), okreću prema navijačima koji su postali i glavni sponzor kluba...

No, očito je takva simbioza bila jedini izlaz da bi velikan sa Grbavice premostio jedan od najgorih perioda u klupskoj historiji, kad je u pitanju finansijska situacija.

Ambicije skočile

U skladu s tim, sklapan je i igrački kadar, s isključivo jednim ciljem - da se turbulenti period van terena prebrodi sa što manje turbulencija na terenu.

S tog aspekta, isključivog "preživljavanja" u navišem rangu, Željo je uspio. Naravno, za klub takvog rejtinga i ugleda to je apsolutno neprihvatljivo.

No, zašto je to tako, trebalo bi pitati one koji su klub i gurnuli u finansijsku dubiozu i svojim nasljednicima ostavili da spašavaju šta mogu.

Željo razbijen u Konjicu (Foto: FK Željezničar)

Istina, ambicije su skočile preko zime nakon, za naše prilike, zvučnih pojačanja u liku Sulejmana Krpića i Armina Hodžića.

No, pojačani Željo naišao je na hladan tuš u prvom meču nastavka Premijer lige. Poraz od 1:3 u Konjicu kod davljenika Igmana pokazuje da problemi van terena ne mogu biti isključivi krivac za promašaje na terenu.

U ligi kakva je naša, zaista je sramotno da Željo u ovom momentu za liderom (Zrinjski) zaostaje 13, a Sarajevo čitavih 17 bodova.

I to nakon samo 19 odigranih utakmica. Agonija sarajevskog fudbala se nastavlja...