nova studija

Alkoholizam, socijalna izolacija povećavaju rizik od rane demencije

Alkoholizam, socijalna izolacija i nedostatak vitamina D su među desetak zdravstvenih problema koji mogu povećati rizik od rane demencije

"Sada je znano da je do četiri od 10 slučajeva demencije u svijetu povezano s ovim faktorima", rekla je dr. Leah Mursaleen, voditeljica kliničkog istraživanja u Alzheimer's Research UK, koja je sufinansirala studiju.

Alkoholizam, socijalna izolacija i nedostatak vitamina D su među desetak zdravstvenih problema koji mogu povećati rizik od rane demencije, prema novoj studiji.

UK Biobank studija, objavljena u JAMA Neurology s Američkim medicinskim udruženjem, proučavala je preko 356.000 ljudi i analizirala 39 faktora rizika - genetski, demografski, životni stil i životne sredine - to bi moglo dovesti do rane demencije.

Istraživači sa Univerziteta Exeter, Univerziteta Maastricht i drugih institucija otkrili su da 15 faktora značajno povećava rizik, uključujući nizak socioekonomski status, poremećaj upotrebe alkohola, socijalnu izolaciju, nedostatak vitamina D, oštećenje sluha, moždani udar, dijabetes i depresiju.

U međuvremenu, faktori povezani sa nižim rizikom od rane demencije uključuju više formalno obrazovanje, veću snagu držanja i umjerenu upotrebu alkohola.