ponizio i sad

Američka analiza: Netaynahu se bori za svoj opstanak. Hoće li zbog toga nastaviti rat u Gazi do istrebljenja?

Benjamin Netanyahu objavio je svoje protivljenje mirovnom sporazumu tokom cijele sedmice, a potom ga je direktno odbacio.

Glavni diplomata Sjedinjenih Američkih Država vratio se kući sa svog petog ratnog putovanja na Bliski istok s virtualnom šamarčinom od izraelskog čelnika.

Nakon što je proveo diplomatski krug kroz arapske prijestolnice, državni sekretar Antony Blinken odnio je u Tel Aviv novi set prijedloga koji ocrtavaju moguće primirje između Izraela i Hamasa i oslobađanje izraelskih talaca u Gazi, prenosi Washington Post.

Duboka zabrinutost

Blinken je također prenio svoju "duboku zabrinutost" izraelskim zvaničnicima o danku koji je nanio njihov rat protiv militantne grupe Hamas, nakon terorističkog napada palestinske frakcije 7. oktobra na južni Izrael.

Od tada je najmanje 27.708 ljudi ubijeno u Gazi - većinom žene i djeca - i 67.147 ozlijeđeno, prema lokalnim zdravstvenim vlastima.

No, izraelski premijer Benjamin Netanyahu objavio je svoje protivljenje sporazumu tokom cijele sedmice, a potom ga je direktno odbacio, ocijenivši Hamasove zahtjeve "obmanama" i obećavši da će nastaviti s izraelskom vojnom ofanzivom u Gazi.

Blinken je rekao novinarima da je ima "prostora za nastavak postizanja sporazum i namjeravamo ga koristiti."

Međutim, Netanyahu je jasno iznio svoje prioritete, tvrdeći da je “potpuna pobjeda” nad Hamasom “nadomak” i obećao je “vječno razoružanje Gaze”.

Kada ga je novinar upitao da dodatno objasni što znači "potpuna pobjeda" u sadašnjem kontekstu, Netanyahu se pozvao na jezivu metaforu, navodeći kako ntko razbija staklo "na male komadiće, a onda ga nastavlja razbijati na još manje komadiće i nastavlja udarati."

Izrael je već napravio mnogo razbijanja.

Civili u opasnosti

Izraelski zračni napadi i kopnene ofanzive sravnile su s zemljom veliki dio gusto naseljenog Pojasa Gaze, učinili gotovo 90 posto stanovništva beskućnicima i izazvali sveobuhvatnu humanitarnu katastrofu bez presedana.

"Ako palestinski civili ne budu ubijeni u borbama, palestinska djeca, žene i muškarci bit će u opasnosti od umiranja od gladi ili bolesti", rekao je Bob Kitchen, potpredsjednik za hitne slučajeve pri Međunarodnom odboru za spašavanje.

"Više neće postojati niti jedno sigurno područje u koje bi Palestinci mogli ići jer su njihovi domovi, tržnice i zdravstvene usluge uništeni", dodao je on.

To može biti i dio plana.

"Izraelski zvaničnici i ambasadori sami su uporedili zračnu kampanju s bombardiranjem Dresdena. Razmjere ubistava, koliko god bili ogromni, premašeni su sistematskim uništavanjem civilne infrastrukture”, primijetio je novinar Tom Stevenson u oštroj analizi.

Ipak, Hamas ostaje ukorijenjen. Njegove su mreže tunela vjerojatno previše velike i složene da bi ih Izrael mogao potpuno uništiti.

A potencijalni izraelski napad na posljednju veliku grad, Rafah, na južnoj granici s Egiptom, ugrožava više od milion izbjeglica iz Gaze koji su tamo protjerani tokom rataa.

Gadi Eisenkot, bivši komandant Izraelskih odbrambenih snaga koji je dio Netanyahuova ratnog kabineta, složio se da su Hamasovi kapaciteti značajno oslabljeni na sjeveru Pojasa Gaze.

Međutim, naglasio je da “ko god govori o apsolutnom porazu Hamasa u Gazi i to da on nema volje ili mogućnosti nauditi Izraelu, ne govori istinu.”

Očigledan napad

Bio je to očigledan napad na Netanyahua, prema kojem Eisenkot ima malo naklonosti.

Bivši izraelski komandant izgubio je i sina i nećaka u borbama u Gazi i optužio Netanyahua za neodlučnost i izbjegavanje rasprava o tome kako bi poslijeratna Gaza trebala izgledati.

"Budući da premijer uzima vrijeme i ne donosi odluke o važnim pitanjima, Hamas obnavlja neke od svojih sposobnosti, vraća se na sjever Pojasa Gaze i preuzima humanitarnu pomoć", rekao je Eisenkot kolegama u svojoj političkoj stranci.

Netanyahu se također bori za svoju političku budućnost.

Povlađujući se, kao i uvijek, desničarskoj bazi, odbacio je američke i arapske prijedloge o tome da palestinske vlasti upravljaju Gazom.

I učinio je malo da pokori krajnje desničarske saveznike u svom taboru koji su pozivali na de facto etničko čišćenje Gaze, kao i na moguće ponovno naseljavanje izraelskih doseljenika u ovaj pojas.

Puno je nagađanja da se Netanyahu nada iskoristiti rat kako bi se zadržao na vlasti do predsjedničkih izbora u SAD, na kojima bi se bivši predsjednik Donald Trump, njemu bliži prijatelj od aktuelnog američkog predsjednika Bidena, mogao vratiti na dužnost.

Novi izbori

Međutim, u Izraelu se sve više poziva na njegovo svrgavanje i nove izbore.

"Ankete pokazuju da će osvojiti samo 16 posto glasova u slučaju novih izbora, a oko trećina njegove baze Likud okrenula se protiv stranke", izvijestile su novinarke Loveday Morris i Shira Rubin.

To ga ostavlja "potpuno ovisnim" o ekstremno desničarskim članovima njegove vlade, dodaju one.

“Netanyahu čita ankete. On zna da većina izraelske javnosti još uvijek vjeruje u potpunu pobjedu nad Hamasom. On se vjerno drži mišljenja javnosti o tome.

Njegov je problem što odbija pročitati još nešto što je jasno iz anketa: da javnost više ne želi čuti za njega. Iako govori ono što oni žele čuti”, rekao je jedan od ministara iz izraelske vlade.