Juli je bio najtopliji mjesec u historiji, potvrdili su naučnici koji rade za američku vladu. Prošloga mjeseca temperature mora i okeana bile su za jedan stepen više od svjetskog prosjeka 20. stoljeća, a prošli juli najtopliji je mjesec u protekle 142 godine, otkada se mjere temperature. Do sada je najtopliji mjesec bio juli 2016. Bio je to i najtopliji mjesec u povijesti Azije, te drugi najtopliji u historiji Starog kontinenta.
Ovaj izvještaj u skladu je onim UN-a, odnosno ICPP-a, u kojem stoji kako su emisije štetnih plinova, uzrokovane ljudskim aktivnostima, zagrijale zemlju na nivo neviđen u posljednjih 125 hiljada godina.
Bez politike dodatnog smanjenja emisija procjenjuje se da bi prosječna svjetska temperatura mogla porasti između 1,1 ºC i 6,4 ºC tokom ovog stoljeća, poručuju iz Evropske unije. Ljudske aktivnosti, kao što su sagorijevanje fosilnih goriva, krčenje šuma i poljoprivreda, dovode do stvaranja emisija ugljendioksida (CO2), metana (CH4), natrij oksida (N2O) i fluorougljika. Ti staklenički plinovi zadržavaju toplinu koja isparava sa Zemljine površine i sprečavaju njezino širenje u svemir te na taj način uzrokuju globalno zagrijavanje.
Evropski parlament je stoga više puta naglasio da je bolja provedba zakona i odredbi ključan prioritet. U svojoj rezoluciji pod naslovom „Veća korist mjera EU za zaštitu okoliša: jačanje povjerenja uz pomoć više znanja i veće spremnosti reagiranja“ kritizirao je nedovoljan stepen provedbe prava u području okoliša u državama članicama te dao nekoliko prijedloga za učinkovitiju provedbu, kao npr. širenje najboljih praksi među državama članicama i među regionalnim i lokalnim tijelima. U svom stajalištu o aktualnom programu djelovanja za okoliš Parlament je naglasio potrebu za strožom provedbom prava EU-a u području okoliša. Nadalje, zatražio je veću sigurnost za ulaganja kojima se podupire politika zaštite okoliša i napori u borbi protiv klimatskih promjena te je zatražio veće i bolje uključivanje pitanja zaštite okoliša u ostale politike.