Tehnologija

Aplikacije kao bojno polje: Borbene aktivnosti dogovaraju se preko ruskog Telegrama i ukrajinskog Signala. Koji je više zaštićen

Informacija je moć. Barem je tako bilo prije. Danas stoji da je dezinformacija preuzela primat nad informacijom. A, nigdje boljeg primjera nego u sukobu koji prijeti (nadamo se da će na prijetnji i ostati) uvući cijeli svijet u sukob nuklearnog karaktera.

Rat se ne vodi samo na ukrajinskom tlu, moru i nebu već i u kibernetičkom prostoru. Ruski hakeri već neko vrijeme slove kao niti s kojima Vladimir Putin pokušava "lutkariti“ svijetom. Bilo da se radi o američkim izborima ili pripremi kako domaćeg tako i ukrajinskog terena na invaziju. Domaćeg u svrhu ohrabrenja i unifikacije, ukrajinskog u svrhu defetizma, i to vodeći se poznatom mantrom Borga kako je „otpor uzaludan“.

No, uzaludan – nije. Tome svjedoči i vrijeme koje, kako odmiče sve više prokazuje mane ruskog vojnog stroja. Barem onog fizičkog, onaj kibernetički je ipak uspješniji. Ako je Facebook bio katalizator Arapskog proljeća, to su sada Telegram i Signal. Ruska i ukrajinska aplikacija, njihove verzije WhatsAppa. S bitnom razlikom.

WhatsApp je počeo "dušiti“ onda kada ga je kupio Facebook. A, sigurnost korisnika za svoje podatke dodatno se pojačala u travnju 2018. godine. Tada je, naime, Mark Zuckerberg, alfa i omega Facebooka svjedočio ispred američkog Kongresa o – curenju korisničkih podataka. Stigme, da je golema spužva koja skuplja i barata podacima korisnika onako kako mu se prohtje, Facebook se ni dan danas nije uspješno riješio. WhatsApp je stoga, postao kolateralnom žrtvom. A, profitirale su upravo aplikacije poput Telegrama.

U principu su to slični, ali ono što Telegram nudi je mnogo viša doza privatnosti i zaštite podataka samih korisnika. Koliko god WhatsApp tvrdio da je "end-to-end“ šifriran. Zbog toga je Telegram prije godinu dana dosegnuo broj od preko milijardu korisnika. Za to je najviše zaslužna i secret chat opcija (mogućnost tajnog razgovora) koja jedina ima end-to-end šifriranu zaštitu.

Sve ostalo je, u biti slično kao i kod WhatsAppa. Podaci se i dalje skupljaju, no malo je vjerojatno da će osnivači Telegrama, braća Durov tako rado ih dijeliti. Što je zapravo i dobar strateški potez budući da su ista braća zaslužna za osnivanje ruske alternative Facebooku – mreže VK. Ukratko podaci se skupljaju svugdje, pitanje je samo tko ih i kako želi dijeliti i kome je u interesu to napraviti.

Ima, stoga, smisla da ruska vojska i njihovi saveznici, prema stručnjacima za sigurnost, dogovaraju čak i borbene aktivnosti kao i plasiranje propagande. Koliko je zapravo to uspješno ostaje za vidjeti.

Ukrajinci, pak, kako se tvrdi za slične stvari koriste aplikaciju Signal. Isti je princip slanja poruka, samo što je u ovom slučaju enkripcija i zaštita podataka toliko veća da čak ni sama kompanija Signal Fondation (u statusu neprofitne organizacije), koju je usput rečeno između ostalih osnovao i Brian Acton (zapamtite ovo ime) ne može doći do njih.

U slučaju kakvih sudskim zavrzlama kompanija je ovdje – Poncije Pilat jer – jednostavno do podataka ne može doći ili su oni trajno izbrisani. A, Brian Acton je napustio WhatsApp nakon što je prodan Facebooku nezadovoljan količinom privatnosti koju je aplikacija od tada počela pružati. Kad smo kod imena, za kraj valja spomenuti kako su svoju otvorenu podršku aplikaciji Signal dali i niko drugi do Edward Snowden i Elon Musk.