ekonomska agonija

Argentina pred ponorom. Dvije petine ljudi već u siromaštvu

Argentinska penzionerka Susana Barrio kaže da više ne poziva svoje prijatelje na tradicionalni asado roštilj, koji je dugo bio ključni dio društvenog života u južnoameričkoj poljoprivrednoj zemlji.

Brzi rast cijena mesa i povrća učinio je te obroke teško dostupnima.

Inflacija u zemlji vjerovatno je prošle godine premašila 200 procenata, što je jedna od najviših u svijetu.

Troškovi prehrambenih proizvoda porasli su posebno brzo, što je pogodilo novčanike jer plaće i penzije nisu uspjele držati korak.

"Morali smo eliminirati stvari koje su život činile malo svjetlijim", rekao je Barrio (79).

"Ta radost koju mi je pružilo okupjlanje prijatelja na roštilj, što je ovdje tipično, sada je to nemoguće."

Inflacija je vjerojatno bila oko 28 procenata u decembru. Cijene hrane su porasle još više nakon oštre devalvacije valute pezo, pokazala je Reutersova anketa.

Dok visoka inflacija godinama prati Argentinu, stopa povećanja cijena sada je na najvišem nivou od početka 1990-ih, kada je zemlja izlazila iz razdoblja hiperinflacije.

"Potpuno izgubite pojam o cijenama", rekao je Guillermo Cabral, 60-godišnji vlasnik mesare u Buenos Airesu.

Naveo je primjer kako je greškom rekao jednom kupcu rekao da je cijena mesa 35.000 pezosa (43 dolara) umjesto 15.000 pezosa.

"Kupac je svejedno izvadio novac da ga plati", objašnjava Cabral.

Predsjednik Javier Milei, politički autsajder koji je došao na vlast zahvaljujući bijesu glasača zbog sve gore ekonomske situacije, nastoji primijeniti oštre mjere štednje kako bi smanjio inflaciju.

Međutim, Milei, koja je na dužnosti mjesec, upozorio je da će trebati vremena i da bi se stvari mogle pogoršati prije nego što postanu bolje.

Mnogi Argentinci dodatno stežu remen, a dvije petine ih je već u siromaštvu.