GRAD POMPEI

Arheolog objavio zastrašujuće pismo koje je dobio uz neobičan objekt: Riječ je o navodno opasnoj kletvi

Aarheolog je svojim postom na društvenim mrežama potvrdio da je kamenje vraćeno u Pompeje

Nedavno je arheolog Gabriel Zuchtriegel objavio na društvenoj mreži Twitter pismo koje je primio zajedno s nekoliko komada pjenastog kamena. Anonimno pismo bilo je izvinjenje osobe koja je uzela kamenje s ruševina rimskog grada Pompeja, ali se kasnije predomislila i odlučila ih vratiti.

"Čuo sam za 'pompejsku kletvu'. Nisam znao da ne bih trebao uzeti nijedan kamen", započinje pismo osoba koja se izvinjava i opisuje svoju priču loše sreće nakon što je nešto uzela iz Pompeja. "U roku godine dobila sam rak dojke. Mlada sam i zdrava žena, a liječnici su rekli da je to samo 'loša sreća'. Molim vas da prihvatite moje isprike i ove komade. Žao mi je", stoji u pismu.

Aarheolog je svojim postom na društvenim mrežama potvrdio da je kamenje vraćeno u Pompeje. Također je poželio osobi koja je napisala poruku "sreću u budućnosti".

Ovo nije izoliran slučaj žrtve navodne 'pompejske kletve', jer su i druge osobe vraćale artefakte koje su uzeli s ruševina grada tvrdeći da ih prati nesreća od tada.

Nije jedini slučaj

The Guardian izvještava o kanadskoj ženi imenom Nicole koja je poslala natrag mozaikne pločice koje je uzela tokom posjeta Pompejima 2005. godine. U svojoj poruci molila je nekoga da vrati pločice jer "donose lošu sreću", objašnjavajući da su joj od tada dijagnosticirali rak dojke dva puta i da je imala "financijskih problema". Još jedan kanadski par koji je nešto uzeo također je vratio stvari u Pompeje uz pismo u kojem mole za oprost.

"Uzeli smo ih, ne razmišljajući o patnji i mukama tih nesretnih duša tokom erupcije Vezuva i njihove strašne smrti", napisali su u svom pismu.

"Žao nam je, molimo vas oprostite nam što smo napravili tu strašnu odluku. Neka njihove duše počivaju u miru."

Kroz godine mnogi su ljudi vraćali ukradene relikvije s porukama priznanja krivnje, ali ne svi vraćaju ono što su uzeli, jer neki komadi Pompeja završavaju na eBayu. Bez obzira postoji li kletva ili ne, korisno je za historijska mjesta ne potiskivati takve glasine, inače bi mnoga historijska mjesta već odavno bila opljačkana do kraja. Pompeji godišnje posjeti preko 2,5 miliona posjetitelja, a ako bi i mali dio njih želio ponijeti suvenir, ubrzo ne bi ostalo gotovo ništa.