Svijet

Atentatoru na Shinza Abea prijeti smrtna kazna. Policija priznala sigurnosne propuste

Dan nakon atentata u kojem je ubijen bivši premijer Shinzo Abe, u Japanu je nastavljena kampanja uoči izbora za gornji dom parlamenta.

Najdugovječnijeg japanskog premijera, dok je držao predizborni govor u gradu Nara, ubio je 41-godišnji muškarac, kojemu zbog toga prijeti i smrtna kazna.

Kolona s tijelom bivšeg premijera stigla je u njegovu rezidenciju u japanskoj prijestolnici. U zemlji u kojoj su atentati rijetkost, ovakav čin usred držanja predizbornog govora, mnogi nazivaju atentatom na demokratiju, prenosi HRT.

"Ovakvo nasilje nad slobodom govora tokom predizborne kampanje je neoprostivo", rekao je Yuki Hashimoto, stanovnik Nara.

"Mislila sam da mu se zdravlje popravilo i da bi se mogao na sljedećim izborima treći put kandidirati za premijera, rekla je Tatsuya Futami", stanovnica Nara.

Uz vrlo stroge zakone o nošenju oružja, kako se ovo moglo dogoditi, pita se javnost. Je li osoba njegova ranga imala primjereno osiguranje? I tko je za to odgovoran?

"Ne mogu poreći da je bilo problema sa sigurnosnim detaljima koji su doveli do ovako teškog ishoda. Policija mora razmotriti konkretne korake kako bi ojačala sigurnosne mjere ili ih barem preispitati", rekao je Onizuka Tomoaki, šef policije.

Tetsuyi Yamagami (41) izvršio je atentat pištoljem kućne izrade, vjerujući da je bivši premijer povezan s organizacijom čije ime policija nije željela otkriti.

Japanski mediji navode da je riječ o vjerskoj skupini koja je finansijski uništila njegovu porodicu. Zato je pratio Abea tijekom predizborne kampanje i u drugim mjestima.

"Mogu samo reći da je mirno odgovarao na pitanja. Ništa više i ništa manje", rekao je Kazuhisa Yamamura, šef istražnog odjela.

Kada se saznalo ko je ubica, umirovljenica iz Nare prepoznala je svog susjeda iz zgrade. Srela ga je dva dana uoči atentata pri izlasku iz dizala.

"Izgledao je vrlo nervozno, osjetila sam da ne voli susretati druge ljude. Sad kad o tome razmišljam, činilo se kao da ga nešto muči", rekla je Yamanaka.

Abe je napustio premijersku poziciju iz zdravstvenih razloga, uz kritike zbog, među ostalim, lošeg upravljanja zemljom tijekom pandemije, posrnule ekonomije i nedovršenih ustavnih promjena.

Kao najmoćniji političar iz sjene, pomagao je u kampanji vladajućim liberalnim demokratima.