Propast 'strategije'

Bakiru nije imao ko da piše

Iako je Krajina poznata po čestim smjenama vlasti i turbulentnim političkim dešavanjima, jučerašnja smjena Vlade USK koju su činili NES i SDA nije nimalo obična, a svima je jasno da će ona imati dalekosežne političke posljedice.

Toga je svjestan i Bakir Izetbegović.

Naime, u martu su NES i SDA formirali većinu u Skupštini USK koja je imenovala kantonalnu vladu. Desilo se to nakon turbulentnog rastanka NES-a i Trojke, a to je rezultiralo i izbacivanjem NES-a iz tadašnjih pregovora o formiranju Vlade FBiH.

Dok se NES strateški opredijelio za savez sa SDA, Bakir Izetbegović je također imao svoj interes da nekadašnje disidente i rivale veže što čvršće uz sebe. Osim što mu je trebao dokaz koalicionog kapaciteta, Izetbegoviću je trebala i bila značajna svaka 'ruka' koja mu može pomoći da svoju stranku vrati prvenstveno u Vladu FBiH.

Izetbegović je zbog toga uložio određeni napor da oformi takozvani 'četvorku' koju bi još činili DF i SBiH.

No, jučerašnja dešavanja pokazala su da od toga neće biti ništa.

Nakon što je Kantonalni odbor SDA USK odlučio da promijeni partnera i da zbog nekorektnosti izbaci NES iz vlasti i uvede Trojku, Izetbegović se našao pred teškim izborom.

Ukoliko dozvoli takvu rekonstrukciju ostat će bez svog 'strateškog partnera' dok bi izričitom zabranom riskirao potpuni raspad Kantonalnog odbora čiji članovi su bili izričiti u svom zahtjevu za izbacivanjem NES-a iz vlasti.

Izetbegović se odlučio za mekši pristup i pokušaje ubjeđivanja svojih stranačkih kolega iz USK. Prvo je s njima održao višesatni sastanak u Centrali SDA, da bi nakon propalih razgovora, još jednom pokušao patetičnim pismom ubjediti unsko-sanske SDA-ovce da NES treba ostati partner.

"Odluka koju donesete isključivo je vaša i vi imate odgovornost za njene posljedice. Vi nesumnjivo najbolje poznajete odnose na lokalnom nivou, ali biste trebali imati u vidu da se vaša odluka ne odnosi samo na Unsko-sanski kanton. Ta odluka, ukoliko dođe do raskida trenutne koalicije, sudbonosno će se reflektovati na pokušaj kreiranja jakog opozicionog bloka koji okuplja većinu bošnjačke i probosanske političke snage u Federaciji", naveo je Izetbegović u pismu.

Jasno je da je Izetbegović ovim pismom i njegovom objavio htio poslati poruku i NES-u, odnosno predsjedniku ove stranke Nerminu Ogreševiću, da on nema utjecaja na odluku SDA USK i da nije on taj koji ruši koaliciju.

No, s druge strane, teško je za 'izdaju' optuživati lokalni ogranak SDA u USK, kada je Izetbegović prvi dao primjer kako je formiranje vlasti važnije od strateškog partnerstva i pružene ruke.

Kada se formirala vlast u HNK-a, Izetbegović je bio pred sličnim izazovom - ući u vlast sa HDZ-om i SDP-om ili ostaviti NES. Uprkos vapajima Ogreševića i drugih NES-ovaca Izetbegović se odlučio za vlast pa je Ogreševiću poslao poruku da je dobio već dosta od SDA.

Dodatno, u oba slučaja je iznevjerio i svoje druge partnere iz nikad uspostavljene 'četvorke' - DF i SBiH. Obje stranke su ostale na ledini i u Krajini i u HNK.

Tad Izetbegoviću nije imao ko pisati pisma u kojima bi ga upozorili da je to početak raspada strateškog partnerstva i da svoji potezima potvrđuje hipoteku nepovjerljivog partnera i lažova koju SDA već godinama nosi.

Zanimljivo, u oba slučaja Izetbegović je pogazio svoje stavove i priču o strankama Trojke kao izdajnicima. Jer, dok upozorava na navodnu izdajničku politiku Trojke, gdje god mu je vlast ovisila upravo o tim strankama - on je prihvatio sporazum s njima. Prvo u HNK-a sa SDP-om (pa i 'mrskim' mu HDZ-om) dok u Krajini nije htio riskirati pa nije htio izričito zabraniti koaliciju SDA sa SDP-om i NiP-om.