Dvadesedosmogodišnja fitnes trenerica, prvakinja u ultramaratonu, maratonima, trail i ultra trail trka Jasmina Kavazović iz Jablanice već dugi niz godina pomaže zaposlenim ženama i svima s pretrpanim rasporedom u topljenju masnih naslaga i oblikovanju tijela, promičući ujedno zdravo življenje putem plana prehrane osmišljenog za svaku od njih individualno.
"Čujem najčešće probleme, ne jedem, a debljam se ili pak mršam od umora.
Nedostatak fizičke aktivnosti, ili pretjerivanje u njima ili pak život pod stalnim stresom i tijelo se počne borit kao auto kad mu nedostaje goriva ili je u kvaru.
Daje nam znakove
Daje nam znakove, lampice se pale, pa ako mu ne dadnemo ono što treba, ne sipamo gorivo ili ga ne popravimo, ono se gasi. Isto je i s tijelom, iscrpi se", slikovito pojašnjava fintes trenerica, dpl. profesorica sporta i zdravlja Jasmina Kavazović.
Neće tijelo, tvrdi ona, radit, odnosno u ovom slučaju mršati, nego će svu energiju usmjeri u sređivanju kvara, tj. umora pa počne zadržavati vodu ili hranu jer su mu potrebne rezerve za preživljavanje, a one su masne naslage.
"Zato moramo da sredimo štetu, dakle odmorimo se dobro, pa nastavimo ka cilju", kaže Jasmina.
Tvrdi da njene klijentice, koje su uglavnom žene, vrlo često pate od depresije, kardiovaskularnih bolesti i dijabetesa jer su konstantno izložene stresu.
Nemaju, kaže ona, vremena za sebe, treninge, zdravu ishranu...
Dodaje da je riječ o ženama iznad 25 do 50 godina kojima je zaista pretrpan dnevni raspored kako na poslu tako i s obvezama u kući i s djecom.
"Uglavnom kad pitam za njihov raspored i prehrambene navike, najčešće saznajem da nemaju vremena za hranu ili vodu, a kamoli za teretanu.
Sve se to, osim tijela, odražava i na koncentraciju i kožu, i naravno na zdravlje.
Također, ne unose voće i povrće čime bi ubrzali rad crijeva te smanjili skokove šećera u krvi, a da ne govorim o višku kilograma kojima nerijetko doprinose kalorične grickalice kojima se tijekom dana hrane", pojašnjava ova trenerica.
Osim navedenog Jasmina im savjetuje spavanje i odmaranje, i nikako gladovanje.
"Uvijek im kažem da preduvjet za njihov gubitak nisu broj pretrčanih kilometara, sati provedeni u teretani ili izbacivanje slatkiša iz prehrane, nego da je najbitnije da su u kalorijskom deficitu, što ne podrazumjeva gladovanje i žudnju za hranom, nego blagi deficit koji se kreira prema osobi i njenom trenutnom stanju, te se iz tjedna u tjedna prati i po potrebi povećava ili smanjuje dnevni unos", napominje profesorica sporta i zdravlja.
Trening putem programa StrongWomanSystem
Smatra da najbolje rezultate poluči individualan pristup, u smislu da svaka žena popuni jedan anketni listić o svojoj težini, visini, dnevnim aktivnostima, rasporedu, načinu ishrane, bolestima...
Ona onda za svaku napravi plan vježbanja i ishrane koji nije u kontrastu s njenim rasporedom.
"Plan prehrane se piše prema trenutnom stanju klijentice, navikama i naravno cilju koji želi da postigne.
Volim da kažem da se ništa ne radi napamet, nego iz sedmice pratimo stanje i progres te plan mijenjamo po potrebi", kaže ova fitnes trenerica.
Ona se posljednje četiri godine specijalizirala za rad sa ženama kroz svoj program StrongWomanSystem što podrazumijeva individualno mentorstvo i vođenje do transformacije.
U programu je trenutno preko 60 žena iz raznih dijelova svijeta. Napominje kako smo svi mi različiti i ne mršamo jednako.
"Neko zbog bolesti i ne može raditi na primjer treninge snage, ali uvijek ima drugih opcija, te ih potičem na hodanje, meditaciju, plesanje", pojašnjava Jasmina.
Trudi se, veli, da i rad uživo i online napreduje i donosi novitete.
Treninzi u SWS individualnom online programu su prilagođeni za rad kod kuće i idealno rješenje za žene koje danas jednostavno nemaju vremena otići u teretanu.
Ono što podstiče kroz program, pored treninga, prehrane i drugog, jeste komunikacija.
"Zajedno rješavamo sve poteškoće koje im stanu na put.
Većini je taj moment podrške i najvažniji, jer trebaju mentora odnosno ruku, koja će ih povesti naprijed kada i ne ide idealno", ocjenjuje Jasmina.
Ona redovno radi i na svojoj edukaciji i po pitanju ishrane te je uspjela osmisliti šezdesetak recepata i uvrstiti ih zajedno s treninzima.
"Dajem sto posto od sebe, ali ja ne mogu za njih jesti i trenirati. One se također moraju potruditi i primijeniti na sebi", ocjenjuje ona.
Škola trčanja Sanus Motus
Jasmina je inače državni prvak u ultramaratonu (brdsko trčanje) 2x, te je 2019. godine predstavljala Bosnu i Hercegovinu na Svjetskom prvenstvu u ultramaratonu u Portugalu, također brdsko/trail trčanje.
"Ultramaraton podrazumijeva sve preko 42kilometra (maraton), pa 'u nogama' imam mnogo istrčanih ultramaratona i mnogo ostvarenih postolja sa istih, koji su svi brdske/planinske utrke, od 40 pa do 110 kilometara", pojašnjava mlada trenerica.
Otud je, dodaje, i potekla fraza na mom instagram profilu "Mindsetom ultramaratonke te vodim na postolje života".
Uz njenu ljubav prema trčanju, s kolegama trkačima, osnovala je i školu trčanja Sanus Motus u koju se mogu priključiti svi koji žele kroz rekreativno trčanje poboljšati zdravlje i proširiti krug poznanika.
Škola trčanja kroz posljednjih nekoliko godina broji tridesetakaktivnih članova po ciklusu.
Ovaj ciklus tradicionalno je priprema za Mostar Half.
Istovremeno s početkom školske godine, počinje s radom i Atletski Klub Sanus Motus koji trenutno ima preko 40 djece u pogonu, uzrasta 6 do 16 godina.
Za zainteresirane podatak da s trenizima počinju s prvim ponedjeljkom u septembru.