Ekonomija

BiH među najgorim državama svijeta po indeksu siromaštva!

Bosna i Hercegovina zauzela je 18. mjesto i ocijenjena je kao najgora u regionu na godišnjem indeksu siromaštva koji je objavio američki profesor ekonomije.

Ovo istraživanje rangira države po obimu nezaposlenosti, inflacije, kamatnih stopa i rasta realnog BDP-a po glavi stanovnika. Analiza se odnosi 157 zemalja širom svijeta.

Ekonomski pokazatelji

Ovu analizu pravi poznati ekonomista Steve Hanke koji je nedavno objavio svoj novi Godišnji indeks siromaštva (HAMI) koji prosuđuje zemlje na temelju njihove ekonomske pozicije.

BiH je na ovoj listi zauzela neslavno 18. mjesto. Kao glavni problem naše države je navedena nezaposlenost (indeks siromaštva 75,9).

Prema izvještaju Stevea Hankea, Zimbabve je najsiromašnija zemlja na svijetu. Indeks siromaštva u ovoj afričkoj zemlji iznosi 414,7 zbog visoke inflacije.

Venecuela, Sirija, Liban i Sudan također pate od ekonomskih poteškoća i u rangirani su odmah iz Zimbamvea na ovoj tužnoj listi.

Inflacija je glavni uzrok bijede u Venecueli, Libano i Sudanu. S druge strane, Sirija pati zbog nezaposlenosti.

Prema studiji, Švicarska zauzima 157. mjesto s indeksom siromaštva od samo 8,518.

Tto je čini najmanje siromašnom zemljom na planeti.

“Za razliku od većine zemalja, švicarski omjer duga i BDP-a bio je u silaznom trendu u posljednje dvije decenije", navodi se u analizi.

Šta je indeks siromaštva?

Indeks siromaštva je mjera ekonomskih problema. Ranije se izračunavao zbrajanjem stope nezaposlenosti i stope inflacije. Što je veći indeks siromaštva, ekonomija je lošija.

Ekonomist Arthur Okun stvorio je indeks siromaštva tokom 1970-ih. Pokušavao je pronaći način da izmjeri sveukupno blagostanje američkog naroda.

Okun je smatrao da su stopa nezaposlenosti i stopa inflacije dva najvažnija faktora koji utječu na živote ljudi.

Kasnije je harvardski profesor Robert Barro modificirao indeks, dodajući mu kamatnu stopu. A sada je to promijenio Steve Hanke.