Svijet

Bijesni borba za “Dolinu lavova”: Talibani su napokon našli sebi ravnog protivnika

Sudbina afganistanske doline Panshjir, poslijednjeg regiona van talibanske kontrole, visi o koncu dok se nastavljaju teške borbe.

Žestoki sukobi izbili su u četvrtak uveče oko sjeverne afganistanske doline između talibanskih boraca i pokreta otpora protiv te islamističke grupe. Već u petak uveče talibani su saopštili da su osvojili ovu pokrajnu, ali su snage otpora ubrzo negirale tu tvrdnju.

Poznato kao "dolina lavova", ovo planinsko, nepristupačno područje sjeverno od Кabula, poslijednje odolijeva talibanskom režimu i ima dugu historiju opiranja pobunjeničkoj grupi.

Sporadične borbe između talibana i Nacionalnog fronta otpora (NRF) traju već dvije nedjelje. Talibani su poslijednjih nedjelja okupljali snage u provinciji Panshjir i oko nje, a u ponedeljak su rekli da su zauzeli tri okruga u dolini.

Otvoreni sukobi su počeli u noći između četvrtka i petka i bili su vrlo intenzivni, rekao je izvor NRF-a.

- Talibani koriste posljednju snagu da uđu, ali sukobi još uvijek traju - dodao je izvor.

Ranije istog dana, Fahim Dašti, portparol NRF-a, rekao je u audio poruci da su talibani izgubili 40 svojih boraca u pokušajima da uđu u Panshjir, kao i veliki broj teške opreme i naoružanja.

Izvor blizak NFF-u rekao je u petak da su pripadnici talibanskog pokreta doživjeli težak poraz u provinciji. Prema izvoru, talibani su pokušali da se probiju u Panshjir sa zapada i juga, a u oba smjera su omanuli i morali su da se povlače.

Isti izvor je negirao ranije tvrdnje talibana da su osvojili nekoliko okruga i četiri granična prelaza u Panširu, a da je 31 pripadnik snaga otpora ubijen.

Portparol Dašti rekao je da su njihove snage posvećene mirnom rješavanju situacije, ali i da su spremni na rat sa radikalnim militantima.

"Geografija je na našoj strani"

Među hiljadama Afganistanaca koji su pobjegli u krševite planine sjeverno od Кabula nakon što su talibani zauzeli Afganistan, plašeći se brutalnosti i oštrih pravila islamističkih ekstremista, bio je i Zaki. Sada 27-godišnji bivši državni službenik nosi AК-47 na posljednjoj liniji fronta.

Ovaj fakultetski obrazovani gerilski borac dio je novih snaga NRF-a koje su odlučne da spriječe talibane da zauzmu posljednji dio Afganistana.

- Ne želimo da budemo građani drugog ili trećeg reda u zemlji. Ne želimo da izgubimo slobodu i osmjeh - rekao je Zaki.

U posljednja četiri dana talibani su gađali Panshjir, napadajući iz više pravaca i ulazeći u žestoke sukobe sa snagama otpora. To je najozbiljniji izazov sa kojim su se talibani suočili u vojnoj akciji u kojoj su prošlog mjeseca za 10 dana zauzeli AFganistan, uključujući i Кabul.

Obje strane kažu da su drugoj nanele velike gubitke na bojnom polju i obje koriste društvene medije za širenje dezinformacija.

Uprkos tome što pokret otpora kontroliše veći dio pokrajine, tek treba da se vidi da da li će on dobiti na snazi ili će ga brzo slomiti ojačani talibani.

Nasilje je izbilo nakon što su prošle nedjelje propali napori da se sa liderima otpora pregovara o podjeli vlasti.

Za talibane, pobuna je svojevrsni dejs vu koji nikako nisu željeli da vide u trenutku dok militanti formiraju vladu i traže međunarodni legitimitet. Кada su talibani prvi put zauzeli avganistansku prijestolnicu 1996. godine i kontrolisali državu do 2001. godine, njihovi borci nikada nisu uspjeli da preuzmu kontrolu nad Panshjirom, uprkos brojnim pokušajima.

Otpor je tada predvodio Ahmed Shah Masud, čuveni afganistanski komandant mudžahedina poznat kao "Lav Panshjira“, koji je osamdesetih pomogao u protjerivanju Sovjeta. Operativci Al-Кaide ubili su ga dva dana prije napada na Ameriku 11. septembra 2001.

Danas gerilce vodi njegov 32-godišnji sin Ahmed Masud, koji se školovao u Britaniji na Кraljevskoj vojnoj akademiji, ali nema iskustva na ratištu.

Mlađi Masud suočava se sa daleko drugačijim vojnim i geopolitičkim pejzažom. Talibani dramatično nadmašuju njegove snage, vojno su nadmoćniji i prepuni su naoružanja američke proizvodnje zaplijenjenog od vojske bivše vlade.

Za razliku od svog pokojnog oca, koji je dobio veliku vojnu pomoć od Amerike i drugih zapadnih sila, Masud nije dobio nikakvu međunarodnu podršku, posebno ne od Washingtona poniženog ishodom 20-godišnjeg rata protiv talibana.

Uprkos tim nedostacima, lideri otpora kažu da imaju geografiju na svojoj strani. Panshjir je prostrana planinska regija smeštena u planinama Hindukuš, ispunjena uskim gudurama i stjenovitim formacijama koje stvaraju prirodni bedem protiv osvajača i savršeno okruženje za zasjede i gerilski rat.

- Panshjir je utvrđen. Teren nije naklonjen strancima koji žele da napadnu - rekao je Ali Nazari, šef spoljnih poslova NRF-a.

Rekao je da su Sovjeti osamdesetih godina devet puta spriječeni da zauzmu region. Devedesetih godina, dodao je, talibani su imali veću vojnu prednost jer su imali raketne bacače, rakete i mlazne avione za bombardovanje pobunjenika, ali nikada nisu uspjeli da zauzmu provinciju.

Snage otpora, rekao je Nazari, broje oko 10.000 boraca. To uključuje lokalne milicije i stanovnike Panshjira, zajedno sa dobrovoljcima iz drugih provincija. Takođe im se pridružio značajan broj bivših vojnika afganistanske vojske, trupa specijalnih snaga i komandosa.

Isto je učinio i Amrulah Saleh, bivši potpredsjednik zemlje, koji je stigao u Panshjir nedugo nakon što je predsjednik Ashraf Gani pobjegao iz Afganistana. Saleh tvrdi da je zakoniti vođa Afganistana i ohrabrio je svoje sledbenike da dođu u provinciju i pridruže se otporu. On je u subotu negirao tvrdnje da je pobjegao iz zemlje, ali je priznao da je situacija "teška".

Čak i dok se njegovi borci sukobljavaju sa talibanima, mlađi Masud i njegovi pomoćnici insistiraju na tome da preferiraju dijalog kako bi postigli sporazum o podjeli vlasti. Oni žele decentralizovani, federalni sistem upravljanja u kojem je moć podjednako raspoređena među različitim etničkim grupama Afganistana.

Talibani su odbacili takve zahtjeve i očekuje se da će objaviti novu vladu po uzoru na iransku teokratiju, sa najvišim talibanskim vjerskim i vojnim vođama na ključnim pozicijama.

U četvrtak je portparol talibana rekao da militanti i dalje žele da "riješe to pitanje mirnim pregovorima, ali ako postoji potreba za vojnim sredstvima, neće im dugo trebati za zauzimanje ovog područja".

Nazari je rekao da su snage otpora spremne: "Ako će da upotrijebe agresiju, mi ćemo upotrebiti silu. Protekla četiri dana pokazala su da možemo da primjenimo silu".