dramatično stanje

Borrell: Način na koji Izrael pokušava uništiti Hamas nije pravi, jer sije mržnju generacijama

Borrell

Visoki predstavnik Evropske unije Josep Borrell se oglasio uoči sjednice Vijeća za vanjske poslove koja će, kako je rekao, biti izuzetno važno.

"Mislim da nikada prije nismo imali Vijeće s toliko važnih gostiju, u ovim dramatičnim okolnostima.

Uspjeli smo pozvati – a oni danas dolaze – prvo, izraelskog ministra vanjskih poslova (Katz). Drugo, predstavnici diplomatskih inicijativa arapskih i muslimanskih zemalja: ministri (vanjskih poslova) Saudijske Arabije (princ Faisal bin Farhan Al Saud), Egipta (Sameh Shoukry), Jordana (Ayman Al Safadi) i generalni sekretar Liga arapskih država (Ahmed Abou Ghei).

A nakon toga, na odvojenoj sjednici, ministar vanjskih poslova Palestine (Riyad al-Maliki).

Dakle, danas ćemo ovdje imati sve aktere – uključenih zemalja, zemalja koje su izravno pogođene situacijom u Gazi. Razgovarao sam s novom (višom) koordinatoricom Ujedinjenih naroda za humanitarnu podršku (i obnovu Gaze), Sigrid (Kaag), koja mi je to jučer objasnila telefonom. Doći će i u Vijeće na referat ministrima.

Humanitarna situacija (u Gazi) ne može biti gora. Ne može biti gore. Nema riječi da objasnim kakva je situacija, stotine hiljada bez ičega - bez krova nad glavom, bez hrane, bez lijekova i pod bombama", ističe Borrell.

I svaki dan je veliki broj ubijenih civila. Mnogi su ministri rekli da ih ima “previše”. Pa, pitanje je: koliko je “previše”? Što to znači “previše”? Je li previše 25.000 ljudi? Koliko će dugo ovo trajati?

"To je ono o čemu će ministri danas razgovarati, tako da je to vrlo važan sastanak. Sretan sam što sam ih uspio pozvati i natjerati da dođu.

A nakon toga ćemo imati raspravu među nama, među ministrima, i ja ću iznijeti – već sam iznio – cjelovit pristup. Sveobuhvatan pristup čemu?

Mislim da moramo prestati govoriti o “mirovnom” procesu, i početi govoriti konkretnije o procesu “dvije države”. Jer mir, to može biti mnogo različitih vrsta mira. O kakvom miru pričamo?

Dakle, razgovarajmo o tome što želimo učiniti. Ono što želimo učiniti je izgraditi rješenje s dvije države, pa razgovarajmo o tome. Važan je način na koji ga imenujete.

Dakle, od sada neću govoriti o mirovnom procesu, nego o procesu rješenja dvije države. Ako to ozbiljno mislimo, moramo proučiti temeljne uzroke koji sprečavaju implementaciju ovog rješenja. Svakako, Hamas je jedan od njih - važan - ali postoje i drugi.

Ovaj sveobuhvatni pristup treba proučiti i raspraviti. Znam da je teško. 27 država članica ima različite pristupe, ali moramo raditi zajedno s arapskim svijetom.

Znam da je teško, ali naše je moralno nastojanje, naša moralna obaveza da pokušamo dati sve od sebe kako bismo pokušali pronaći rješenje.

Dakle, od sada, molim vas, razgovarajte o procesu "rješenja s dvije države".

Premijer Izraela je za sada isključio tu opciju. Danas ćete se sastati s izraelskim ministrom vanjskih poslova, pa hoćete li to spomenuti? Jer, njegova vlada ima drugačiji stav od onoga što ste nam upravo rekli.

"Znam da imaju drugačiji stav, znam. Zna i generalni sekretar Ujedinjenih naroda Antonio Guterres, koji je jučer odgovorio vrlo konkretno, rekavši da je neprihvatljivo reći "ne želim ovo rješenje", jer je to rješenje koje su odobrili Ujedinjeni narodi, a iza toga stoji cijela međunarodna zajednica.

Dakle, ako se ne slažu, moramo razgovarati. Zato smo ovdje. Moramo razgovarati čak i ako se ne slažu. Oni moraju doći ovdje, s nama će razgovarati, a mi ćemo proučiti kakvo god rješenje imaju na umu.

Koja druga rješenja imaju na umu? Natjerati sve Palestince da odu? Ubiti ih? 25.000 već u Gazi, 70% žene i djeca. Svakako, način na koji pokušavaju uništiti Hamas nije način na koji oni to rade, jer oni siju mržnju generacijama.

Imamo na umu što je Hamas, što je Hamas učinio, i svakako odbacujemo i osuđujemo to.

Ali, mir i stabilnost ne mogu se graditi samo vojnim sredstvima, a ne ovim konkretnim načinom korištenja vojnih sredstava. Kažem to s punim poštovanjem prema žrtvama Hamasovih terorističkih napada".

Kada govorite o rješenju sa dvije države, razmatrate li da Hamas bude dio ovog rješenja? Kako ćete se nositi s tim?

"Kao što sam rekao, predstavio sam sveobuhvatan pristup. Nemojte reći "plan od 10 tačaka". Da, to je 10/12, to je način prezentiranja stvari. To je složena stvar; ne može se riješiti preko noći.

Trideset godina kako se o ovim stvarima raspravlja bez rješenja, ne očekujte od mene u Vijeću da nađem rješenje odmah. Ima puno problema, na sve vam ne mogu dati konkretan odgovor, pa pustite nas da radimo".

O čemu ćete razgovarati o Ukrajini, budući da je Ukrajina također na dnevnom redu?

"Na dnevnom redu je i Ukrajina, prva tačka dnevnog reda. Činjenica da smo angažirani u traženju rješenja na Bliskom istoku ne znači da ne nastavljamo podržavati Ukrajinu.

Prvi koji će se obratiti danas bit će ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmytro Kuleba, a s ministrima ćemo razgovarati o našoj kontinuiranoj podršci Ukrajini.

A na sastanku u Gymnichu, bit će poseban susret s ministrima odbrane kako bismo o tome razgovarali i povećali našu podršku. Ne brinite, Ukrajinci se ne moraju brinuti, evropska podrška i dalje je snažna kao i uvijek i nastavit će se".

Kako možete uvjeriti Izrael da prihvati vaše ideje ili da ih shvati ozbiljno? Kojim ćete ih argumentima uvjeriti? Koju polugu imate da ih namamite u tom smjeru?

"Još uvijek nismo tamo. Pustite nas da radimo".

Kratko pitanje o humanitarnoj pomoći za Gazu. Postoje li sada na stolu neke druge opcije za povećanje humanitarne pomoći?

"To je ono što Sigrid Kaag pokušava tražiti. Svakako da danas broj kamiona i kontrola, te kašnjenja ulaska kamiona, nije u skladu s potrebama stotina hiljada ljudi.

I zato su Ujedinjeni narodi imenovali posebnog koordinatora za humanitarnu podršku i obnovu Gaze. Ona radi i jučer mi je rekla da postoje neki problemi, neke mogućnosti - otvaranje luka, otvaranje granica...

To je njen posao, a mi ćemo je podržati. Jer svakako, danas situacija ne dopušta da ti ljudi prežive".

Hoćete li se osvrnuti na nedavne balističke zračne napade Irana na kurdsku regiju? Jer Iran kaže da je tamo sjedište Mossada.

"Razgovarat ćemo o svemu što utječe na situaciju na Bliskom istoku. Svakako, razgovarat ćemo o svemu. Žao mi je, čeka me egipatski ministar vanjskih poslova".