Ozbiljna pljuska stigla je rukovodstvu Suda Bosne i Hercegovine iz Brisela i to zbog suđenja u aferi 'Respiratori'.
Naime, Evropska komisija objavila je izvještaj o napretku BiH na putu ka EU.
Izvještaj je u suštini negativan jer se u njemu konstatira da nikakav napredak nije napravljen.
Evropska komisija posebno je poglavlje posvetila pravosuđu za koje se kaže da također nije napravilo napredak u osiguranju svoje političke nepristrasnosti.
A, posebno je zanimljivo da je Brisel upratio brojne nelogičnosti koje prate suđenje u aferi 'Respiratori'.
Ovo suđenje u fokusu je, ne samo javnosti, nego i međunarodne zajednice, jer je u njemu prvoosumnjočeni premijer FBiH crnolistaš Fadil Novalić.
Prevare u nabavci
Evo šta piše u Izvještaju:
"Pred Sudom BiH u toku je suđenje protiv premijera Federacije BiH te ministrice finansija, kao i suspendiranog direktora Civilne zaštite i privatnog subjekta (predmet Novalić i dr.), zbog prevare u javnoj nabavci medicinske opreme za COVID-19.
Suđenje je vodio Sud Bosne i Hercegovine i to vrlo loše, što je rezultiralo opsežnim i neopravdanim kašnjenjima. Također, je to bitno utjecalo na sastav sudskog vijeća, budući da je njegov predsjednik otišao u penziju".
Dalje se ističe da je Tužilaštvo BiH pokrenolo još dvije dodatne istrage vezano za ovaj predmet, a Tužilaštvo KS još jednu.
"O ovim slučajevima naširoko se izvještavalo u medijima, a istrage su u toku. Bitno je da tužilaštvo i pravosuđe osiguraju neovisnost, učinkovitost te nepristranost sudskog praćenja ovih slučajeva koji imaju veliki javni odjek i sve veću zabrinutosti zbog stanja sa korupcijom u zemlji", piše u izvještaju.
Izmjena Sudskog vijeća
No, šta je to konkretno na šta Evropska komisija ukazuje?
Prvo sporost. Cijeli proces neopravdano se razvukao, a posebno je to bilo očito bilo tokom predizborne kampanje. Tada je suđenje upotpunosti zaustavljeno na tri mjeseca. Zvanično, zbog trudnoće jedne od advokatica.
Zanimljivo je međutim, da Evropska komisija ističe da je sporost utjecala i na sastav Sudskog vijeća. Naime, usred procesa predsjedavajuća Sudskog vijeća Džemila Begović objavila je da ide u penziju.
Njeno mjesto zauzeo je sudija Branko Perić. O Periću i njegovom čudnom ponašanju na ovom suđenju Raport je već pisao.
Ukratko, sumnjivo je da je Perić u svim predmetima koji se povezuju sa SDA. To otvara pitanje famoznog CMS-a koji bi članove sudskog vijeća trebao birati automatski. Postavlje se logično pitanje: Kako to da Perić sudi u svim velikim i za javnost važnim predmetima?
Uz to, Perić ima jako čudne komentare tokom suđenja. U njima on često preferira stranu optuženih, minimizira i obesmišljava poteze tužilaca, te nerijetko usmjerava svjedoke.
Diskreditirani Debevec
Naravno, uz ovu kritiku Evropske komisije jasno se veže i ime predsjednika Suda BiH - Ranka Debevca.
Davno diskreditirani Debevec, skrivač imovine u Španiji, ustvari je ključna osoba na koju je usmjerena pažnja izvještaja Evropske komisije.
Kao predsjednik Suda BiH, Debevec je zadužen za cijelokupni rad Suda, pa i za praćenje važnih suđenje - što ovo u aferi 'Respiratori' sigurno jeste.
Dalje, postavlja se pitanje kako je Debevec koristio famozni CMS kada Perić dobije svako važno suđenje?
Naravno, nije to jedina stvar zbog koje je i Debevec u cijeloj priči sumnjiv. Poznato je da je Debevec blizak paraobavještajnim strukturama SDA prije svega Osmanu Mehmedagiću. Iz toga je krenula i špekulacija da je Perić upravo tom linijom instaliran u Sudsko vijeće kako bi donio povoljniju presudu za Novalića i druge.
Upravo zbog toga ovaj izvještaj Evropske komisije ima ogroman značaj. Jer osim što je šamarčina Debevcu i Periću, on je i poruka da evropski pravnici budno prate cijeli proces u aferi 'Respiratori'.