sastanak

Bruxelles: Pregovarači Kosova i Srbije o normalizaciji odnosa nakon ukidanja srpskog dinara

U Bruxellesu će se danas održati sastanak glavnih pregovarača Beograda i Prištine Petra Petkovića ii Besnika Bislimija kako bi se napravio pomak u normalizaciji odnosa poslije odluke Kosova da u platnom prometu ukine srpski dinar.

Na Kosovu je od 1. februara stupila na snagu uredba kosovske središnje banke (CBK) koja predviđa gotovinska plaćanja i platni promet isključivo u eurima, što je pojačalo zabrinutost srpske zajednice na Kosovu jer desetine hiljada Srba plaće, penzije i socijalna davanja primaju u dinarima, koje koriste i za kupovinu i prodaju.

Savjetnik zamjenika premijera Kosova Klisman Kadiu ponovno je podsjetio kako se u Bruxellesu ne razgovara o uredbi CBK nego o tome na koji način će Srbija, u skladu sa zakonima, upućivati ​​novčanu pomoć Srbima na Kosovu.

"To nije sastanak o Uredbi CBK-a, to smo ponovili nekoliko puta, da se Uredbom ili njenim sadržajem ne bavi Bruxelles. Na sastancima je riječ o obliku ili modalitetu kako će Srbija transparentno i u skladu sa zakonima slati finansijsku potporu srpskoj zajednici”, rekao je Kadiu.

Za Kosovo je odluka o ukidanju dinara u platnom prometu završena priča i neće biti poništena, a kosovski primjer Albin Kurti je istaknuo da se kosovska Vlada neće miješati u odluku CBK, ali će se utvrditi rok za prilagodbu.

Posebni izaslanik Evropske unije za dijalog Kosova i Srbije Miroslav Lajčak kazao je uoči današnjeg sastanaka kako očekuje da glavni pregovarači prezentiraju konkretne prijedloge koji bi pomogli da se smanje nesklad oko pitanja dinara.

Na današnjem sastanku u Bruxellesu peti put će se pod pokroviteljstvom Evropske unije raspravljati o rješavanju situacije koja je na Kosovu nastala nakon ukidanja dinara što je prouzrokovalo probleme pripadnicima srpske zajednice koji dobivaju finansijsku pomoć iz Srbije.

Službeni Beograd tvrdi da Srbija iz svog budžeta isplaćuje 60.946 plaća i penzija na Kosovu, 2.430 stipendija studentima i finansira pučke kuhinje za oko 2.000 socijalno najugroženijih građana te da ukidanje dinara kao sredstva plaćanja "izravno lišava ogroman broj stanovnika osnovnih sredstava za život".

Ukidanje dinara izazvalo je i zabrinutost Evropske unije i to zbog posljedica koje bi ta odluka mogla imati na svakodnevni život kosovskih Srba, a međunarodna zajednica je tražila ranije da Kosovo odgodi provođenje uredbe, ukazavši na mogući negativan utjecaj na kosovske Srbe.

Kosovo, pak, insistira na transparentnosti u novčanom prometu i tvrdi kako Srbija zloupotrebljava novac u ime Srba s Kosova.