Potpisan Sporazum

Budžetom KS obezbijeđeno rekordnih 563.600 KM za zaštićena prirodna područja u KS. Slijede aktivnosti i na Trebeviću

Ministar komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo Bojan Bošnjak i direktor JU za zaštićena prirodna područja Kantona Sarajevo Asad Jelešković potpisali su Sporazum o sufinansiranju i saradnji na realizaciji aktivnosti iz važećih planova upravljanja zaštićenim prirodnim područjima Kantona Sarajevo.

Između ostalog, ovim sporazumom se planira realizacija aktivnosti, sanacija i rekonstrukcija drvenih mostova na Vrelu Bosne, zamjena i postavljanje novih posuda/kanti za odlaganje otpada na prostoru SP "Vrelo Bosne".

"Ovo su rekordna sredstva koja Ministarstvo opredjeljuje za sufinansiranje aktivnosti naše javne ustanove. Iznos od 450.000 KM su sredstva koja su značajna, ali uzimajući u obzir količinu posla i obim terena koji ova javna ustanova pokriva, ona nisu dostatna da se ozbiljnije iskorači u razvojnom smislu. S tim u vezi, mi ozbiljno razmišljamo kako da pojačamo djelovanje i poziciju JU za zaštićena prirodan područja Kantona Sarajevo. Bitno je reći da smo mi rijetki koji imaju uspostavljenu ovakvu javnu ustanovu koja se bavi upravljanjem zaštićenih prirodnih područja. Imamo pet područja koja nisu na jednom mjestu, od Bijambara, Vrela Bosne, Bentbaše, Trebevića I Skakavca, što znači da je vrlo složeno uspostaviti jedan kontinuitet rada koji zahtijeva potpun domaćinski pristup na svakom od tih područja, u okvirima trenutnih kapaciteta", kazao je ovom prilikom ministar Bošnjak.

Dodao je i kako je sa upravom ustanove u toku priprema nove sistematizaciju radnih mjesta i opsega poslova kako bi dosadašnje kapacitete mogle unaprijediti.

"U menadžmentu ove ustanove, na čelu sa direktorom Jeleškovićem, imamo jako dobrog saradnika i uvjeren sam da ćemo s njima zajedno napraviti potrebne i važne iskorake. Vlada KS je opredijeljena za proširenje obuhvata zaštitićenog područja, što u posljendje vrijeme često ističemo. Uskoro idemo u procedure zaštite pojedinih područja na planini Bjelašnica, kako bismo u dogledno vrijeme obuhvat zaštićenih područja imali na jednom mjestu. Plan je da ove godine donesemo pet posebnih zakona za pet zasebnih lokaliteta na Bjelašnici koje ćemo integrisati u ustanovu i na način da ona može funkcionalno upravljati s njima", najavio ministar Bošnjak, nakon potpisivanja ovog sporazuma.

U skladu s Planom upravljanja Zaštićenim pejzažem "Trebević" za period 2017-2027. godine planira se razvoj i opremanje prostora infrastrukturom za prihvat posjetilaca, izrada Studije društvene, ekonomske i ekološke opravdanosti uspostave botaničke bašte na području ZP "Trebević", zatim sanacija pješačke staze na dionici Ravne – Vidikovac na području Zaštićenog pejzaža „Trebević", dok se u Zaštićenim pejzažem "Bijambare" ovim sporazumom planira nastavak izgradnje drvene pješačke staze, te izrada montažnog slobodnostojećeg objekta u cilju uspostave prezentacijskog paviljona sa speleo postavkom.

Direktor Jelešković je istakao da je kroz ovaj sporazum definisano devet aktivnosti na kojima će se raditi i u koja će biti uložena doznačena sredstva, te naglasio kako su projekti održavanja i infrastrukturni projekti najvažniji.

"Bitno je istaći da ustanova, uz sredstva koje je obezbijedilo resorno ministarstvo, u ukupnom radu učestvuje i sa svojim vlastitim prihodima u iznosu od 103.600 KM i jako mi je drago da će se dobar dio ovih sredstava realizirati na Trebeviću koji je do sada bio manje u našim dosadašnjim fokusima djelovanja, gdje se nedovoljno investiralo do sada, a sve u skladu s principima i zakonima za zaštitu prirode i prostornim planovima upravljanja po kojima ustanova radi", zaključuje direktor Jelešković.

Kada je u pitanju nabavka mehanizovanih sredstava rada za kontinuirano održavanje na Zaštićenim pejzažem "Bentaša", planirano je finansiranje uređenja i opremanje prostora parkovskim mobilijarom na ZP "Bentbaša".

Na Zaštićenim pejzažem „Trebević", Planom upravljanja Spomenikom prirode „Vrelo Bosne" i Planom upravljanja Zaštićenim pejzažem „Bijambare", ovim sporazumom se planira i unapređenje web GIS preglednika, kao i edukacija uposlenika i jačanje stručnih kapaciteta.

Za realizaciju aktivnosti ovog sporazuma obezbijeđena su finansijska sredstva u Budžetu Kantona Sarajevo za 2024. godinu u ukupnom iznosu od 563.600 KM.