opozicija protiv

Bura u Skupštini Srbije zbog ‘svesrpskog jedinstva’: Deklaracija služi Vučiću i Dodiku, predstavlja prijetnju po mir u regionu

Zastupnik Škrijelj (SDA Sandžak) izjavio je da je Deklaracija prijetnja po mir i stabilnost i da zanemaruje političke i historijske činjenice poput genocica u Srebrenici

Skupština Srbije završila je raspravu o Deklaraciji o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda i još 59 tačaka dnevnog reda.

Sutra se nastavlja rasprava o amandanima.

Žestoka rasprava

Žestoko je bilo prilikom rasprave između vlasti i opozicije na gotovo svim temama, a pogotovo o takozvanoj deklaraciji o sverpskom jedinstvu koju su prethodno usvojile vlade Srbije i Republike Srpske.

Tako je zastupnica opozicione Demokratske stranke Dragana Rakić navela da je vladajuća Srpska napredna stranka (SNS) majstor spinovanja, nakon što je predstavnik Saveza vojvođanskih Mađara Balinta Pastor naveo da "nema ništa protiv Deklaracije".

„On je mene oduševio svojom strašću koliko je ovo dobra Deklaracija, da sam pomislila 'čovjek je Srbin, a ja sam Mađarica'“, rekla je ona, prenosi Danas.

Održana sjednica Skupštine Srbije

Zastupnik Ahmedin Škrijelj (SDA Sandžak) izjavio je da je Deklaracija prijetnja po mir i stabilnost i da zanemaruje političke i historijske činjenice poput genocida u Srebrenici.

Kaže da zameruje i to da RS nije država već entitet i da Srbija nije etnički homogena zemlja, već da u njoj žive i drugi narodi.

Dragan Ninković (NPS) poručio je da vlast Deklaracijom diskriminira Srbe čijih predstavnika nije bilo na Saboru, poput onih kojih žive u Americi, Australiji i Evropskoj uniji te da obesmišljava ideju svesrpskog okupljanja.

Predsedavaju Branabić uspio je iznervirati i Srđan Milivojević (DS) riječima da "Deklaraciju predlažu poslanici koji su položili zakletvu Albinu Kurtiju (premijer Kosova, op.a)", na što mu je Brnabić isključila mikrofon.

Bit će protiv

Poslanik Zeleno-levog fronta (ZLF) Đorđe Pavićević također je istakao da njegova poslanička grupa neće glasati za Deklaraciju.

Kaže da je "tekst loš za Srbiju i ne dotiče najvažnije probleme koji dotiču državu".

Tvrdi da je tekst namijenjen učvršćivanju vlasti predsjednika Srbije i RS, Aleksandar Vučića i Milorada Dodika, te da je ovo prorežimska deklaracija.

Vučić i Dodik: Inicirali usvajanje

"Ovo je loše napisan dokument koji vrvri od pridjeva, altruizama i praznih fraza. Pridjev „srpski“ sa varijacijom „svesrpski“ ponavlja se više od 200 puta. Pojam „nacionalni“ ponavlja se oko 40 puta, a pojam „pravo“ u skoro 50 slučajeva“, pobrojao je on.

Perfmormans je imao i SNS-ov ministar u Vladi Srbije Aleksandar Martinović koji je rekao da je u "svojoj političkoj arhivi našao fotografiju na kojoj je pokojni premijer Srbije Zoran Đinđić sa Radovanom Karadžićem".

On je i pokazao tu fotografiju. Potom je pitao opozicione lidere gdje su stotine hiljada građana iz RS koji su u decembru navodno glasali za SNS na izborima u Srbiji.

"Gdje je sad Dragan Đilas i Miki Aleksić da nam kažu da u nekom stanu živi sto ljudi koji su fiktivno prijavljeni.

Gdje je krivična prijava protiv mene kao ministra. Svaki dan ste to najavljivali“, pitao je on.

Šta piše u Deklaraciji?

Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda su ranije usvojile vlade Srbije i Republike Srpske (RS).

Deklaracija se sastoji iz 49 tačaka u kojima se, izmađu ostalog, navodi da srpski narod predstavlja jedinstvenu cjelinu, da je naziv naroda jedan i da ga je nemoguće mijenjati.

Svesrpski sabor, kako se ističe, očekuje punu realizaciju procesa nacionalnog pomirenja i prevazilaženja historijskih podjela unutar srpskog naroda, prenosi Danas.

Svesrpski sabor, kako je navedeno, konstatirai da je Kosovo neotuđivi dio Srbije.

Sabor, dodaje se, izražava pijetet prema svim žrtvama stradalim tokom rata u Bosni i Hercegovini, kao i svim žrtvama postradalim u ratovima na prostoru bivše Jugoslavije.

Svesrpski sabor, kako piše, ne podržava Rezoluciju o Srebrenici za koju su glasale 84 države u Generalnoj skupštini Ujedinjenih naroda.

Konstatuje se i da je RS zadovoljna visokim stepenom autonomije definisanim Dejtonskim mirovnim sporazumom i stoga se insistira na suštinskom i formalnom provođenju Dejtonskog mirovnog sporazuma.