Burno i u našoj grupi: Litvancima uskraćeno ključno slobodno bacanje protiv domaćina! Stigao odgovor na njihovu žalbu

Evropska košarkaška federacija (FIBA Europe) objavila je saopćenje vezano uz utakmicu grupe B Evropskog prvenstva 2022. u Kelnu između domaće Njemačke i Litvanije (109:107 nakon dva produžetka za domaće).

Nakon završetka utakmice trećeg kola grupe B, u kojoj je i reprezentacija Bosne i Hercegovine, Litvanija je uložila protest zbog toga što nije izvedeno slobodno bacanje nakon tehničke greške dosuđene Nijemcima minutu i po prije kraja treće četvrtine.

FIBA se oglasila

Protest je odbijen jer su razlozi žalbe uručeni izvan naznačenog vremena od 60 minuta nakon utakmice, navodi se u saopćenju FIBA-e.

"Njihov trener ili njihova klupa dobili su tehničku, a mi nismo izveli slobodno bacanje", rekao je litvanski igrač Mindaugas Kuzminskas nakon utakmice.

"Nakon što su naši treneri počeli protestovati, komesar je samo sjedio sav crven i ništa nije poduzeo."

"Prošli put je to bio Gobert (francuski reprezentativac, u meču drugog kola, op. a.). Sada ne dobijamo slobodno bacanje za tehničku grešku.

Ako ovi suci nastave svoj posao na Eurobasketu, ne znam ni šta bih rekao o FIBA-i", rekao je litvanski bek Marius Grigonis, koji je bio bijesan.

Potvrdio je da su suci priznali grešku.

"Pa šta? To nas je koštalo utakmice. Sad će oni kući i to je sve", nastavio je Grigonis.

Kako je to moguće?

"Ne znam ni šta bih rekao kada sudije zaborave dodijeliti slobodno bacanje. Kako je to uopće moguće?

To je srednjoškolska košarka", dodao je centar NBA kluba New Orleans Pelicansa Jonas Valančijunas.

Selektor Litvanije Kazys Maksvytis otkrio je da su arbitri htjeli ispraviti grešku.

"Međutim, Nijemci su se bunili protiv toga da nam daju slobodno bacanje tvrdeći da će tada uložiti protest, a suci su se jednostavno previše bojali donijeti odluku", potvrdio je Maksvytis.

Također je dodao da mu je službena osoba, kada je pitao suca zašto Litvanija nije dobila slobodno bacanje, naredio da sjedne?!