Nova studija pokazuje kako nedostatak sna izaziva povećanje inflamatornih imunoloških stanica – podjednako kod vitkih i gojaznih ljudi.
Ako se cijelu noć okrećete u krevetu, vaš imunološki sistem to primjećuje – i to ne na pozitivan način. Novo istraživanje pokazuje da nedostatak sna ne samo da vas čini umornim i razdražljivim, već zapravo mijenja određene imunološke stanice u krvotoku i može potaknuti hroničnu upalu u cijelom tijelu.
Studija, koju su sproveli naučnici sa Instituta za dijabetes Dasman u Kuvajtu, otkrila je direktnu vezu između lošeg kvaliteta sna i značajnih promena u specijaliziranim imunološkim ćelijama zvanim monociti. Čini se da ove izmijenjene stanice uzrokuju široko rasprostranjenu upalu – istu vrstu upale koja je povezana s pretilošću i brojnim kroničnim bolestima.
Povišeni nivoi neklasičnih monocita
Studija pokazuje kako nedostatak sna izaziva povećanje upalnih "neklasičnih monocita" - imunoloških stanica koje povećavaju upalu. Što je još značajnije, ove promjene su se dogodile bez obzira na težinu osobe, što ukazuje na to da čak i vitke, zdrave osobe mogu imati upalne posljedice zbog lošeg sna.
U ovoj studiji, istraživači su analizirali obrasce spavanja 237 zdravih odraslih učesnika s različitim indeksom tjelesne mase (BMI) i uzeli uzorke krvi kako bi odredili nivoe različitih monocita i inflamatornih markera. Otkrili su da su gojazne osobe imale znatno lošiji kvalitet sna i češće hronične upale niskog stepena u odnosu na grupu mršavih osoba. Broj neklasičnih monocita – ćelija za koje je poznato da luče proinflamatorne supstance – također je značajno povećan kod gojaznih učesnika, što je u korelaciji sa smanjenim kvalitetom sna i povećanim proinflamatornim markerima.
Kako bi dodatno testirali ovu hipotezu, pet zdravih, mršavih pojedinaca učestvovalo je u 24-satnom dijelu studije bez spavanja i za to vrijeme su uzeti uzorci krvi. Istraživači su otkrili da nedostatak sna mijenja profil monocita, što se vidi kod gojaznih učesnika.
Što je još značajnije, ove promjene su poništene kada su se učesnici vratili na normalan raspored spavanja, pokazujući sposobnost tijela da se oporavi od kratkotrajnih poremećaja sna.
Kvalitet sna je jednako važan kao i kvantitet
Ovi nalazi naglašavaju kritičnu ulogu sna u regulaciji imunološkog sistema i ukazuju na to da hronična deprivacija sna može doprinijeti zdravstvenim problemima povezanim s upalom čak i kod osoba koje nisu gojazne. Istraživanja sugeriraju mogući začarani krug: gojaznost remeti san, poremećaji spavanja mijenjaju imunološku funkciju, a izmijenjena imunološka funkcija pogoršava upalu povezanu s gojaznošću i srodnim bolestima.