Vijesti

Carinici tvrde da nisu zaštićeni. Kovačević kaže: Sve mjere smo poduzeli, moramo raditi da se održi fiskalna stabilnost

Grupa radnika Uprave za indirektno oporezivanje, tačnije carinskih službenika, obratila se redakciji Raporta s molbom da im se pomogne, jer su kako kažu „ostavljeni na milost i nemilost“.

 

„Dobili smo po nekoliko pari rukavica i zaštitne maske malo prije pojave koronavirusa u Bosni i Hercegovini. I više nikad ništa. Svi znaju da su zaštitne maske ne samo nedovoljne, već i da se mogu koristiti tokom jednog radnog dana i onda se moraju baciti. Mi više nikada nismo dobili nikakve maske. Zaštitne rukavice su još potrošnija roba. Ni njih više nismo dobili.

Sami se snalazimo za dezinfekciona sredstva. Niko nije ograničio kretanje vozača i špeditera i oni slobodno šetaju terminalima. Nekoliko je slučajeva da su se vozači i špediteri razboljeli, mnogo je više onih koji su u izolaciji. Sa svima njima smo mi bili u kontaktu. Na nas se ni ne gleda. Kao da ne postojimo. Da li su ljudi svjesni da ako se mi razbolimo, sve će stati", navode carinici u apelu.

Međutim, glasnogovornik Uprave za indirektno oporezivanje Ratko Kovačević za Raport kaže da je cilj UIO da se pruži puna podrška svakom pojedincu u Upravi i da se u najvećoj mogućoj mjeri zaštiti  zdravlje svih zaposlenika Uprave, zdravlje njihovih porodica i svih lica sa kojima dolazite u kontakt tokom izvršavanja radnih zadataka.

„U tom smislu preduzete su aktivnosti na obezbjeđivanju što većih količina zaštitne opreme i sredstava za higijenu i vrši se dezinfikovanje radnih prostorija UIO. Nabavke zaštitnih sredstava se vrše po hitnom postupku i ona će se kontinuirano dostavljati u sve organizacione jedinice UIO. Do sada je UIO ukupno nabavio: 11.500 komada jednokratnih zaštitnih maski, 6.890 višekratnih zaštitnih maski, 30.200 komada rukavica, 2.570 komada dezinfekcionih sredstava i 226 litara tečnog sapuna. Sve što još nije, bit će dostavljeno na teren, svim organizacionim jedinicama Uprave“, tvrdi Kovačević.

Radnici koji su nam se obratili upozoravaju da nisu dobili nikakve instrukcije u vezi s radnim vremenom. Ističu da i oni imaju porodice, djecu koju nema ko čuvati. Obraćanja šefovima regionalnim centrima, te centrali UIO, da se pod hitno definira radno vrijeme i broj uposlenika, te da se oni zaštite, kako tvrde, redovno ostaju bez odgovora.  Sami carinici, nadalje, ponudili su da se organiziraju, neki su ponudili i konkretna rješenja.

„Direktor UIO je donio Nalog za postupanje broj: 01-02-2-936-4/20 od 17.03.2020. godine, kojim je naloženo da rukovodioci osnovnih organizacionih jedinica u UIO u saradnji sa šefovima unutrašnjih organizacionih jedinica, organizuju rad zaposlenih na način da se obezbijedi obavljanje poslovnih aktivnosti koje će omogućiti obavljanje poslovnih procesa u UIO uz angažovanje prisustva što manjeg broja zaposlenih u službenim prostorijama UIO. Tačkom 2. predmetnog Naloga za zaposlene koji poslove svog radnog mjesta mogu izvršavati radom od kuće organizovano je na način da se oni izvršavaju kontinuirano i da se komunikacija obavlja elektronskim putem i vodi evidencija o izvršenim poslovima“, kaže Kovačević.

Carinski službenici s kojima smo razgovarali napominju da im je jedino preostalo da se obrate medijima.

„Dok nas glavni šefovi ignoriraju, u regionalnim centrima se pravi neka organizacija rada, a na nas koji smo direktno izloženi, niko ne obraća pažnju. Naši apeli se ignoriraju, a mi smo izloženi sve većem riziku", tvrde carinici koji su nam se obratili.

Kovačević to opovrgava i kaže kako se Uprava za indirektno oporezivanje odazvala na poziv za svaki sastanak vezano za novonastalu kriznu situaciju uzrokovanu virusom Covid-19, izvršila je sve preporuke nadležnih institucija i organizovala rad svih zaposlenih u Upravi na način da svi poslovni procesi teku potpuno normalno i bez zastoja.

 

„Naglašavam da je ovo posebno važno iz razloga što od rada UIO zavisi fiskalna stabilnost cijele Bosne i Hercegovine i zato se svi poslovni procesi moraju odvijati nesmetano“, kaže Kovačević.

Ističe da su poslovi carinskih službenika takvi da se ne mogu obavljati od kuće, već isključivo na radnom mjestu.

„Kako UIO želi da pomogne privrednicima u ovoj teškoj situaciji potrebno je da sve carinske ispostave rade puno radno vrijeme, bez skraćenja radnog vremena kako to očito neki pojedinci žele.

Kako bi sve funkcionisalo, UIO je aktivirala Operativni štab u Sjedištu na čijem je čelu direktor Uprave, te još četiri operativna štaba u regionalnim centrima UIO u Sarajevu, Banjoj Luci, Mostaru i Tuzli. Na ovakav način bi trebale sve informacije s terena doći do rukovodstva UIO kako bi se hitno moglo reagovati tamo gdje je to potrebno. Na kraju, rukovodstvo Uprave je poslalo i pismo podrške svim našim službenicima, jer jedino zajedno, bez širenja dezinformacija i panike, možemo pobijediti ovu tešku situaciju“, napominje Kovačević.

Ističe i da svi operativni centri svakoga dana mogu uputiti zahtjeve za nabavku ili rješavanje nekog problema, kako bi UIO mogao reagirati odmah. Kovačević kaže da bi se svi građani, pa i oni koji rade ili dolaze u carinske terminale, morali pridržavati uputa kriznih štabova, kada je u pitanju nošenje zaštitne opreme. Također, napominje i da svi vozači prolaze procedure koje su trenutno na snazi.