Ekonomija

Centralna banka BiH: Očekivana godišnja inflacija u 2022. godini oko 14 posto

Iz Centralne banke BiH u četvrtak je saopćeno da bi očekivana godišnja inflacija u 2022. mogla iznositi oko 14 posto.

"Na osnovu raspoloživih zvaničnih statističkih podataka i informacija s međunarodnih tržišta objavljenih do 12. decembra 2022. godine CBBiH procjenjuje godišnji rast realne ekonomske aktivnosti u trećem kvartalu 2022. godine na četiri posto. Naša preliminarna procjena je da će ekonomska aktivnost znatno usporiti u zadnjem kvartalu tekuće godine. Do stope od 2,9 posto na godišnjem nivou. Usljed smanjenja broja narudžbi iz inostranstva te visoke inflacije", navode iz CB BiH.

Godišnja inflacija u 2022.

Dodaje se da prema projekciji iz njihovog srednjoročnog makroekonomskog modela za BiH iz novembra, očekivani rast realnog BDP-a u 2022. godini iznosi 4,1 posto. To je, kako navode, veoma usklađeno s posljednjim rezultatima modela za brze procjene trenutne ekonomske aktivnosti.

"Na osnovu zvaničnih podatka iz oktobra 2022. godine, kao i podataka o očekivanim kretanjima egzogenih varijabli poput cijena hrane i nafte te domaće i strane ekonomske aktivnosti u narednom periodu, očekuje se kako će godišnja inflacija i u četvrtom kvartalu biti veoma visoka (15,9 posto). Ali ipak nešto niža u odnosu na treći kvartal tekuće godine", navode iz CB BiH.

Dodaju da se dalje usporavanje inflacije očekuje u prvoj polovini naredne godine. Prvenstveno zbog baznog efekta iz 2022. godine te efekata već izmijenjenih i najavljenih monetarnih politika vodećih centralnih banaka.

"Uprkos očekivanom usporavanju inflacije u 2023. godini, ona će i dalje biti znatno iznad višegodišnjeg prosjeka za BiH".

Naglašeno je da bitan uticaj na kretanje inflacije u narednoj godini mogu imati cijene električne energije na domaćem tržištu. One su, prema podacima za prvih deset mjeseci 2022., blago pale (za 0,5 posto) u odnosu na isti period 2021.

U FBiH još uvijek nema zvaničnog zahtjeva za korekciju cijene

U procjenama inflacije u određenoj mjeri je kalibriran cjenovni pododjeljak stanovanje, voda, električna energija, plin i ostala goriva, na osnovu dostupnih informacija o mogućem rastu cijena električne energije za domaće potrošače. Međutim, u FBiH još uvijek nema zvaničnog zahtjeva za korekciju cijene pa je i procijenjeni direktni efekat nepotpun.

"Trenutno nemamo informacije na osnovu kojih bismo procijenili uticaj eventualnog povećanja cijena električne energije na domaćem tržištu na robe i usluge proizvedene i pružene u zemlji. A što je svakako bitan faktor pri procjeni inflacije. Zbog svega navedenog postoji mogućnost da inflacija bude nešto viša u odnosu na procjene", navode iz CB BiH.