Region

Četiri mitropolita i 20 igumana na platnom spisku Kremlja? Velika istraga o ruskoj tajnoj operaciji

Republika Grčka istražuje veze lokalnih poznatih ličnosti s Rusijom, uključujući vladike i sveštenike, zbog primanja novca preko kompanije "Rosoboronexport" i ruskih tajkuna, javlja crkveni portal "Doxologia Infonews".

"Rosoboronexport" je ruski državni gigant, nominalno za proliferaciju naoružanja, izvoz i uvoz proizvoda, tehnologija i usluga, prenosi Antena M.

Istaknute ličnosti

„Među osumnjičenima su četiri mitropolita i 20 igumana manastira, zatim dva brodovlasnika, 12 privrednika, dva menadžera.

Crna lista uključuje ukupno 280 istaknutih ličnosti Grčke povezanih s ruskim interesima i ruskim oligarsima. Spisak je predat grčkim istražiteljima i tajnim službama. Narodna banka Grčke i Služba za istrage o pranju novca provjeravaju transakcije fizičkih lica, kompanija i bankovne račune u Grčkoj i na Kipru”.

Napominje se da su „predmet kontrolnih mehanizama veze s ruskim gigantom "Rosoboronexportom", koji se intenzivno razvijao u Grčkoj”.

"Rosoboronexport" je "od ruske države dobijao ogromne sume i za programe prodora Rusije u ključne oblasti javnoga života zemalja u inostranstvu”.

Jedan od grčkih predstavnika "Rosoboronexporta" pronađen je mrtav prije nekoliko godina u hotelu u Džakarti. Vlasti Grčke u to vrijeme nisu se usudile da istraže uzroke smrti ili mračne puteve ogromnih suma koje su dolazile od ruskoga giganta.

„Istraga uključuje i dvije kompanije koje su Rusi osnovali u Grčkoj za trgovinu naoružanjem prije nego što je "Rosoboronexport" zvnično preuzeo projekt.

Ove kompanije su također povezane s različitom amfibijskom opremom koju je kupila grčka mornarica. Sistemi i servisi za nadzor također provjeravaju fakture s kojima je ruska grupa prenosila novac raznim izdavačima, vlasnicima sajtova i novinarima”.

„Nadležne službe pokušavaju da razotkriju i čvrste veze koje su s Moskvom uspostavila četiri mitropolita i 20 igumana manastira. U tom pravcu se kontroliše niz trnsakcija prema crkvenim institucijama i ‘čudnim’, paracrkvenim organizacijama”, prenosi „Doxologia Infonews”.

Ambiciozan projekt

„Finansiranje ambicioznoga projekta — kodnog naziva PRAVOSLAVNI LUK — odvijalo se uglavnom preko kiparskih banaka. Zapanjujuće su sume kojima su finansirane neke organizacije živopisnih naziva u Grčkoj. Finansiranje crkvenih i paracrkvenih organizacija apsolutno je povezano s aktivnostima pomenutih mitropolita i igumana, koji su i frontmeni prodora Moskve u Grčku crkvu”.

Od posebnoga interesa je istraga o nizu TV kanala, sajtova i novina u Grčkoj koji emituju rusku propagandu.

Ocjenjuje se da će istraga „otkriti zašto neki grčki jerarsi toliko "vole" Rusku pravoslavnu crkvu, a toliko su protivni Vaseljenskome Patrijarhu i tomosu o autokefaliji za Pravoslavnu crkvu Ukrajine — koliko je sve to koštalo Moskvu”.

Na udaru istrage je i vlasnik utjecajne grčke proruske crkvene web stranice „Romfea”, Emilios Poligenis, blizak prijatelj volokolamskoga mitropolita Ilariona Alfejeva, a „koji neprestano e-poštom dostavlja ruske propagandne crkvene "vijesti" kako bi se širile radi manipulisanja grčkim javnim mnjenjem”.

„Romfea”, napominjemo, poput Alfejeva, vodi višegodišnju ogorčenu kampanju protiv obnove autokefalije u Crnoj Gori.

"Čuveni grčki istraživački novinar, Josif Avdelas, sproveo je svoju istragu kako bi otkrio veze između Rusije i njezine Crkve s nekim grčkim mitropolitima, igumanima manastira i crkvenim novinskim sajtovima — svi oni su zavisni i primaju ogromne sume novca iz Moskve za propagiranje ruske ideologije u javnosti”, piše „Doxologia Infonews”.

Trpeza ljubavi

Grčki novinar Avdelas (iefimerida.gr) — a on je svoj istraživački rezime naslovio „Vatoped, FBI i ruska propaganda u Grčkoj“ — pisao je:

„Posljednjih godina, kada se u Vatopedu postavljala "trpeza ljubavi", ručak prinošen odmah nakon liturgije, pored igumana Jefrema i monaške bratije za mermernim stolom vazda je "rusko" društvo. Monasi žure da obezbijede tumača za ruski jezik, da im objasni riječi igumana Vatopeda Jefrema.

To su uglavnom krupni biznismeni iz Moskve, Sankt Peterburga, pa čak i dalekoga Sibira, sa istom moći i uticajem kao Konstantin Malofejev, oligarh koga FBI optužuje da je uspostavio rusku međunrodnu propagandnu mrežu”.

Malofejev je, naglašavamo, svojevremeno ostvario kontakt s Amfilohijem Radovićem — bio je, preko Jovana Ćulibrka, „pokrovitelj” donošenja „svetoga ognja” iz Jerusalima u Podgoricu.

Za medije Malofejeva, Amfilohije je davao izjave, a oni su, na primjer portal „Katehon”, trubili o „ugroženosti” ogranka Crkve Srbije u Crnoj Gori.

Što se Vatopeda tiče, u njemu je prošloga septembra boravio dosadašnji crnogorski premijer Zdravko Krivokapić — tamo ga je više dana gostio upravo pomenuti iguman Jefrem.

Vraćamo se istrazi novinara Avdelasa, koji piše:

„Utjecajni ruski ljudi, kada bi doputovali u privatnu pośetu Svetoj Gori i uglavnom manastiru Vatoped, parkirali bi svoje privatne avione u Solunu, žene i djecu ostavljali na Halkidikiju i nekoliko dana se posvećivali ‘duhovnome’ odmoru.

Spona između braće

Manastir Vatoped je proteklih petnaestak godina spona između grčke i ruske pravoslavne ’braće’, čak i više od ‘ruskoga’ manastira Svetoga Pantelejmona na Atonu.

Vatoped je, dakle, oduvijek mjesto susreta bogatih Rusa, Amerikanci ih nazivaju oligarsima, koji su skoro obožavali igumana Jefrema vatopedskoga. I lojalni su mu kao i Vladimiru Putinu. Uostalom, nijedan drugi duhovnik nije imao otvorenu liniju komunikacije s Putinom kao iguman Jefrem. I Rusi su to poštovali.

Ne zaboravimo da je moćni Putin lično javno intervenisao kada je Jefrem priveden u ‘slučaju Vatoped’ — zbog korupcije i pronevjere desetina miliona eura — i umalo zahtijevao njegovo oslobađanje od tadašnje Vlade Grčke.

Odnosi Vatopeda, ali i nekih grčkih mitropolita s Moskovskom patrijaršijom, odnosno Kremljom, nikada nisu čuvani u tajnosti, naprotiv.

Rusi su prepoznali raznovrstan rad Vatopeda, tj. igumana Jefrema; i vazda ga, na svaki način, podržavali. A Vatoped, zauzvrat, nikome nije ostavio prostora da mu prigovara jer je djelovao ‘prevencijom’, izdašno zahvatajući za takve iz finansijskih fondova. Naime, Vatoped je ‘pumpan’ impresivnim ciframa, kao i još neke grčke mitropolije, jerarsi i crkveni mediji…

Oni će o Moskovskoj patrijaršiji i ruskoj ‘braći’ vazda reći neku dobru riječ — a nikad lošu. Čak i kada je spor između Moskve i Vaseljenske patrijaršije kulminirao davanjem autokefalije Crkvi Ukrajine, Vatoped je, iako duhovno pripada Vaseljenskoj patrijaršiji kao svetogorski manastir, istrajao u energičnom razmnožavanju ruskih teza.

Skupa produkcija

Preko Instituta Svetoga Maksima, Vatoped je finansirao grčku veoma skupu televizijsku i filmsku produkciju, kao za film o Svetome Nektariju Eginskome uz učešće poznatoga glumca Arisa Servetalisa”.

Taj film, naslovljen „Božiji čovjek” uz medijsku pompu je prošlog novembra u bioskopu u Podgorici odgledao i Joanikije Mićović s delegacijom…

"Ruskim novcem je Vatoped postavio i najsavremenije televizijske studije u centru Atine za svoju crkvenu novinsku agenciju (orthodoxianewsagency.gr), koja emituje vijesti na grčkome i ruskome jeziku”, izvještava Josif Avdelas.

„Vlasti Grčke znaju da Vatopedski institut, koji obavlja razne djelatnosti, finansira Rusija. Neki su čak imenovali Konstantina Malofejeva kao glavnoga sponzora; zatim Džeka Hanika, koji je uhapšen kao ‘frontmen’ ruskoga oligarha u Grčkoj, ili kuma mu, Janisa Karagiorgisa. Poseban odnos Malofejeva prema Vatopedu je jasan. Iguman Jefrem takođe javno je podržao ‘analitički centar’ s grčkim naslovom ‘Katehon’, kojim predsjedava oligarh Malofejev.

Rusi su, preko Pravoslavne crkve, našli u velikoj mjeri dobar način za širenje pozicija Kremlja u Grčkoj i na Kipru. Javna je tajna da su odnosi Moskovske patrijaršije i Kremlja potpuno identični. Ne toliko moskovski patrijarh koliko volokolamski mitropolit Ilarion Alfejev neselektivno reprodukuje pozicije Putina”.

„Doxologia Infonews” prenosi:

Veliki gradovi

„Moskovska patrijaršija je u posljednjoj deceniji aktivno podržavala četiri mitropolita Crkve Grčke — Patre, Mesogeje, Verije i Krfa, tj. Hrizostoma, Nikolaja, Pantelejmona i Nektarija”.

„Antena M” podsjeća da je Joanikije Mićović u decembru 2021. gostovao na Krfu, kod pomenutoga Nektarija, mitropolita Krfa, Paksona i Diapontijskih ostrva.

„Iz ove četiri mitropolije Grčke crkve su obilazili velike ruske gradove sa svetim ikonama i moštima zauzvrat ‘usisavajući’ enormne ruske donacije”, navodi „Doxologia Infonews”.

"S druge strane, od ovih konkretnih mitropolita se nikada ne može čuti loša riječ o Moskovskoj patrijaršiji ili osuda postupaka Kremlja, posebno po pitanju Ukrajine".

„Jerarhija Crkve Grčke, koja se sastoji od 81 arhijereja, pod vlašću arhiepiskopa atinskoga i cijele Grčke Jeronima, usklađena je sa stavovima Vaseljenskoga Patrijarha. Četiri mitropolita o kojima je riječ, možda naivni u svojoj agoniji, postaju dio ruskoga propagandnoga mehanizma”, citira se neimenovani mitropolit.

Grčka pravoslavna crkva, ne bez unutrašnjih trzavica, kroz svoj Sinod u oktobru 2019. priznala je autokefaliju Pravoslavnoj crkvi Ukrajine, koji je tomosom odobrio vaseljenski patrijarh Vartolomej.

Odmah potom, kako je „Antena M” izvještavala, Amfilohije Radović je bio više dana na turneji u Grčkoj, pokušavajući da kod grčke jerarhije i u tamošnjoj javnosti dezavuiše tomos o ukrajinskoj autokefaliji; i neke grčke mitropolite podstakne na pobunu protiv odluke Sinoda u Atini…