noć za pamćenje

Chamberlain, Bryant pa Dončić: Čudesni Slovenac zabio 73 koša!

Zvijezda Dallas Mavericksa Luka Dončić imao je noć za pamćenje u petak, osvijetlivši State Farm Arenu sa rekordom karijere od 73 poena u pobjedi (148:143) nad domaćim Atlanta Hawksima.

Bila je ta utakmicu s najvećim brojem poena u NBA ove sezone kad je u pitanju individualna statistika.

Fantastični slovenski košasrkaš je nadmašio ovosezonski učinak od 70 poena centra Philadelphia 76ersa Joela Embiida.

Također se izjednačio s Wiltom Chamberlainom i Davidom Thompsonom za četvrti najveći broj poerna u jednom meču u historiji najjače svjetske košarkaške lige.

Chamberlain, koji je vlasnik NBA rekorda sa 100 koševa, također je imao učinak od 78 poena. Slavni Kobe Bryant je 22. januara 2006. završio meč sa 81 košem.

"Ta su imena posebna. To je nevjerovatno", rekao je Dončić.

Dončić, koji u prosjeku ima 33,6 poena, rekao je da je taj učinak "vjerovatno na vrhu" njegove karijere, ali je dodao da je samo usredotočen na pobjedu.

Dončićeva epska večer uključivala je 41 poen na poluvremenu, čime je srušio rekord franšize Dirka Nowitzkog po broju poena u poluvremenu.

Došao je do 57 do kraja treće četvrtine. Zatim je otvorio četvrtu s osam uzastopnih poena prije nego što je završio sa 73.

Završio je sa šutem od 33/25 iz igre, uključujući 13/8 za tri poena i pogodio 15 od 16 slobodnih bacanja.

Dončić je imao i 10 skokova i sedam asistencija. Postao je peti NBA igrač s najmanje 70 poena i 10 skokova u ligi, priklljučivši se Chamberlainu (koji je to učinio šest puta), Elginu Bayloru, Davidu Robinsonu i Embiidu.

Uz asistencije, niko u historiji NBA nije imao toliko poena, skokova i asistencija u utakmici kao Dončić u petak.

Dončićev prethodni rekord u karijeri bio je 60 poena, postignut protiv Knicksa 27. decembra 2022. godine.

Petak navečer obilježio je tek 15. NBA utakmicu u kojoj je jedain igrač ubacio 70 poena, a Dončić je 10. igrač koji je to dosegao.