Svijet

CNN u zloglasnom zatvoru gdje drže Navalnog. “To je kraljevstvo straha. Mogao bi pretrpjeti živčani slom”

Novinari CNN-a posjetili su zatvor u kojem će ruski oporbeni lider Aleksej Navalni provesti sljedeće dvije i pol godine, piše Index.

Na hrđavim vratima Kaznene kolonije broj 2 strogi zatvorski službenici u vojnim odorama odvraćaju neželjene posjetitelje. Opasan pas na kratkom povodcu lajao je dok su stražari pregledavali putovnice CNN-ovih reportera prije nego što su im naredili da napuste zloglasno mjesto na kojem će vođa ruske opozicije Aleksej Navalni izdržavati 2.5-godišnju zatvorsku kaznu.

"Kao da je netko gore pročitao Orwellovu 1984. i rekao 'cool, ajmo to napraviti'"

Život unutra skriven je od pogleda visokom metalnom ogradom i bodljikavom žicom koja okružuje ovaj trošni objekt u blizini ruskog grada Vladimira, oko dva sata vožnje od Moskve. No Navalni je uspio prenijeti svoje prve dojmove i to objavom na svom profilu na Instagramu.

"Nisam imao pojma da je moguće organizirati pravi koncentracijski logor 100 kilometara od Moskve", napisao je Navalni, dodajući kako su mu obrijali glavu.

"Posvuda su videokamere, svi su pod nadzorom i o najmanjem prijestupu pišu se izvještaji. Mislim da je netko gore pročitao Orwellovu 1984 i rekao ‘To je cool, ajmo to napraviti’", nastavio je Navalni, misleći na klasični distopijski roman.

Život unutar zatvora u gradu Pokrovu može postati još banalniji, stresniji i opasniji, smatra jedan bivši zatvorenik. Konstantin Kotov izdržao je dvije kazne, prvu od četiri mjeseca i drugu od šest mjeseci u Kaznenoj koloniji broj 2 i to zbog kršenja ruskih zakona protiv javnih prosvjeda. Pušten je u prosincu prošle godine i bio je zabrinut da bi ponovno mogao biti uhićen i osuđen, ali je pristao putovati u Pokrov sa CNN-ovom ekipom da bi objasnio kako kaznena kolonija djeluje iznutra.

"Prisiljeni ste raditi stvari koje nikad ne biste radili u normalnom životu"

"Od prvih minuta osjećate mentalni i moralni pritisak. Prisiljeni ste raditi stvari koje nikada ne biste radili u normalnom životu. Zabranjeno je razgovarati s drugim osuđenicima. Prisiljavaju vas da naučite imena zaposlenih. Cijeli ste dan na nogama, od 6:00 do 22:00. Ne smijete sjesti. Ne dopuštaju vam čitanje, ne dopuštaju vam da napišete pismo. To može trajati dva tjedna, može trajati tri tjedna", rekao je Kotov.

Navalni je u ovom zatvoru završio nakon što je moskovski sud 2. veljače uvjetnu kaznu zamijenio zatvorom zbog kršenja uvjetne slobode. Uhićen je nakon što se u Moskvu vratio iz Njemačke gdje se oporavljao od trovanja nervnim agensom. Navalni optužuje ruske sigurnosne službe da su novičok podmetnule u njegovo donje rublje, s čime se uglavnom slažu SAD i Europska unija te su sankcionirali ruske dužnosnike zbog umiješanosti u ovaj slučaj.

Ruske vlasti isprva nisu željele reći gdje je Navalni, odbijajući otkriti njegovim odvjetnicima, pa čak i njegovoj obitelji gdje je zadržan, sve do nekoliko dana nakon što je premješten. Sad kad je potvrđeno da se nalazi u Kaznenoj koloniji broj 2, očekuje se da će tamo odslužiti ostatak kazne.

Bivši osuđenik Kotov objašnjava da zatvorenici spavaju u barakama u željeznim krevetima na kat. U njegovoj prostoriji spavalo je 50 do 60 muškaraca od kojih je svaki imao vrlo malo životnog prostora.

"Ne možete pisati, ne možete čitati..."

"Ustaje se u 6:00, potom se izlazi u dvorište i sluša ruska himna. Svakog dana intonira se himna Ruske Federacije", govori Kotov i nastavlja:

"Ne možete pisati, ne možete čitati, ali cijeli dan se gledaju ruske državne televizije. To je mučenje televizijom."

To je ono što on naziva "svakodnevnom besmislenom aktivnošću", ali tu su i stalne korekcije bilo kakve uočene nepravilnosti.

"Prekorili su me zbog toga što sam pozdravio zaposlenika zatvora i zbog toga što mi je gornje dugme bilo otkopčano", kaže Kotov.

I najmanji prekršaj kažnjava se samicom

I najmanji prekršaj može završiti odvođenjem u samicu, katkad i mjesecima. Red održavaju stražari, ali i zatvorenici poznati kao "redari" koji surađuju sa zatvorskom administracijom. Iako je redar također zatvorenik, kaže Kotov, očekuje se da će prijaviti svakoga tko ne poštuje propisani red.

"Oni su poput špijuna koji prate svaki vaš korak i prijavljuju ih Upravi", rekao je Kotov.

Aleksandar Kalašnikov iz Ruske federalne kaznioničke službe (FSIN) kaže da se s Navalnim postupa kao i s bilo kojim drugim zatvorenikom.

"Sve se radi u okviru zakona i važeće legislative", rekao je novinarima krajem veljače.

Bivši zatvorenik kaže da ljude mlate po petama

Nasilje je uobičajeno u ruskim zatvorima. Uznemirujući video koji su objavile ruske istraživačke novine Novaja Gazeta pokazuje stražare kako tuku zatvorenike u kaznenoj koloniji u Jaroslavlju, susjednoj regiji one u kojoj se nalazi Navalni. Ruski sud osudio je nekoliko ljudi za umiješanost u ono što je postalo nacionalni skandal, ali bivši zatvorenici kažu da to nije izolirani slučaj.

Kotov kaže da je u Kaznenoj koloniji broj 2 vidio kako redari tuku zatvorenike. Najčešće bi odvrnuli nogu stolice i udarali ljude po petama - bolno i neupadljivo - rekao je za CNN.

Navalni je u svojoj objavi na Instagramu rekao da još nije bio svjedok nasilja, ali i kako "vjeruje u brojne priče" o brutalnosti u koloniji i to zbog straha kojem je svjedočio među drugim zatvorenicima. Rekao je da ga svakog sata budi stražar koji mu svijetli kamerom i svjetlom u lice kako bi provjerio je li i dalje tamo jer se smatra da postoji rizik od njegova bijega.

"Teško je boraviti tamo i ne reagirati"

Kotov kaže da više strahuje za Navalnijevo mentalno stanje nego tjelesno zdravlje, rekavši kako vjeruje da mu zbog njegove reputacije zatvorske vlasti neće fizički nauditi.

"Žele ga lišiti njegova glasa. To im je namjera", rekao je Kotov za CNN.

Stručnjak za prava zatvorenika Pjotr Kurjanov iz Zaklade za obranu zatvoreničkih prava kaže da je situacija u zatvoru vrlo opasna te tamošnje stanje naziva "kraljevstvom straha".

"Teško je boraviti tamo i ostati hladne glave i ne reagirati na provokacije. Psihološki je to izuzetno teško. Najmanja moguća povreda propisa mogla bi dovesti do velike fizičke štete po osuđenika", rekao je Kurjanov.

Unutar redova dvoetažnih baraka zatvorenicima se mogu narediti čišćenje podova četkicama za zube i druge ponižavajuće besmislene zadaće, objasnio je Kurjanov i zaključio: "Ne isključujem da bi Aleksej mogao pretrpjeti živčani slom."