Svijet

Čovječanstvo je na rubu, nalazimo se pred konačnim izborom: Akcija ili kolektivno samoubistvo!

Šumski požari i toplinski valovi koji pustoše širom svijeta pokazuju da se čovječanstvo suočava s "kolektivnim samoubistvom", upozorio je generalni sekretar Ujedinjenih naroda, dok se vlade širom svijeta bore kako bi zaštitile ljude od utjecaja ekstremne vrućine, piše "The Guardian".

Antonio Guterres rekao je ministrima iz 40 zemalja koji su se u ponedjeljak sastali kako bi raspravljali o klimatskoj krizi:

U opasnoj zoni

“Polovina čovječanstva je u opasnoj zoni, od poplava, suša, ekstremnih oluja i šumskih požara. Nijedna nacija nije imuna. Ipak, nastavljamo hraniti svoju ovisnost o fosilnim gorivima. Imamo izbor. Kolektivna akcija ili kolektivno samoubistvo. To je u našim rukama”, dodao je on.

Šumski požari bjesnili su tokom vikenda širom Evrope i Sjeverne Amerike. U Južnoj Americi požar je prijetio arheološkom nalazištu Macchu Picchu, prenosi Net.hr.

Ekstremne vrućine proteklih su mjeseci oborile rekorde širom svijeta, dok su toplinski valovi pogodili Indiju i južnu Aziju, suše opustošile dijelove Afrike, a nezapamćeni toplinski valovi na oba pola istovremeno su zapanjili naučnike.

Guterres: Snažne riječi

U Ujedinjenom Kraljevstvu je izdano upozorenje za ekstremnu vrućinu s najvišim temperaturama ikad zabilježenim u Ujedinjenom Kraljevstvu, a ponegdje se predviđaju temperature iznad 40C.

Ministri koji se sastaju u Berlinu na dvodnevnoj konferenciji o klimi poznatoj kao Petersberški klimatski dijalog raspravljat će o ekstremnim vremenskim prilikama, kao i o rastućim cijenama fosilnih goriva i hrane te utjecajima klimatske krize.

Sastanak, koji posljednjih 13 godina saziva njemačka vlada, jedna je od posljednjih prilika za postizanje dogovora između ključnih zemalja prije klimatskog samita Cop27 UN-a u Egiptu ovog novembra.

Alok Sharma, koji je prošlog novembra predsjedao klimatskim summitom Cop26 UN-a u Glasgowu, neće biti na konferenciji u Berlinu, iako će se virtualno pridružiti na nekoliko sesija.

On mora ostati u Londonu kako bi glasao za vodstvo Konzervativne stranke, koje će odrediti ko će umjesto Borisa Johnsona preuzeti mjesto britanskog premijera.

UK i dalje predsjedava pregovorima UN-a dok Egipat ne preuzme dužnost, a Sharmina odsutnost podigla je obrve među nekim sudionicima.

Rast cijena

Izgledi za Cop27 znatno su se smanjili posljednjih mjeseci, jer je rast cijena energije i hrane zahvatio vlade u inflacijskoj krizi, djelomično potaknutoj postupnim izlaskom iz pandemije koronavirusa, a pogoršanoj ruskom invazijom na Ukrajinu.

Na Cop26 zemlje su se složile ograničiti globalno zagrijavanje na 1,5C iznad predindustrijskih razina, ali obaveze koje su preuzele još uvijek nisu dovoljne da bi se to ostvarilo.

Sve su se zemlje složile da će ove godine iznijeti poboljšane nacionalne planove za emisije stakleničkih plinova, poznate kao nacionalno određeni doprinosi (NDC).

Frans Timmermans, potpredsjednik Evropske komisije, koji predvodi EU blok na pregovorima UN-a o klimi, u intervjuu za "Guardian" smanjio je očekivanja od konferencije.

"Ne vidim toliko novih NDC-ova na horizontu, iskreno", rekao je, ukazujući na Australiju, s novom vladom, kao rijetku iznimku.

Guterres je također oštro kritizirao "multilateralne razvojne banke", institucije uključujući Svjetsku banku koje finansiraju porezni obveznici u bogatom svijetu kako bi pružile pomoć siromašnim zemljama.

Rekao je da one nisu primjerene svrsi kada je riječ o osiguravanju sredstava potrebnih za klimatsku krizu te da ih treba reformirati.